1. Avaleht
  2. Sport
  3. VIDEOD! EOK KAMPAANIA! Gerd Kanter kutsub: kingime Eestile 100 päeva liikumist
VIDEOD! EOK KAMPAANIA! Gerd Kanter kutsub: kingime Eestile 100 päeva liikumist

VIDEOD! EOK KAMPAANIA! Gerd Kanter kutsub: kingime Eestile 100 päeva liikumist

Gerd Kanter

Eesti Olümpiakomitee kutsub kõiki üles Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal liikuma vähemalt sada korda ehk keskmiselt kaks korda nädalas.

Kodumaale juubeliks kingitavaid liikumiskordi saab märkida uude eestimaisesse liikumisäppi FIT100, mis on ca 10 000 allalaadimisega jaanuarikuu kõige enam allalaaditud tervise- ja liikumisteemaline mobiilirakendus Eestis. FIT100 äppi (SportID International) saab alla laadida Apple Store’ist ja Google Play Store’ist.

Liikumine loob tervist ja õnne 

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnul on liikumine eluliselt oluline iga inimese jaoks. „Liikumine on see, mis annab füüsilist ja vaimuenergiat ning loob tervist ja õnne. See mõjutab nii inimest ennast kui ka kõiki inimesi ja keskkonda tema ümber. Kutsun kõiki – nii neid, kes on oma kire spordis ja liikumises juba leidnud, kui ka neid, kes pole liikumisharrastust enda jaoks veel avastanud, astuma üheskoos otsustav samm. Kingime oma riigile 100 päeva liikumist ja sellega koos kingime ka iseendale parema tervise, rõõmsama meele, rohkem energiat ning rohkem tervena ja õnnelikult elatud aastaid. Kõik hea algab meist endist ja kõik suured teod algavad meie endi seest. Kaks liikumiskorda nädalas on igaühele lihtne ja jõukohane algus, mis annab väga palju tagasi,“ kutsus Sõõrumaa algatuses osalema.

Kõik hea algab meist endist ja kõik suured teod algavad meie endi seest.

Kõik läheb liikumisena arvesse 

Sada liikumiskorda aastas tähendab keskmiselt vähemalt kaks korda nädalas, minimaalselt 30 minutit järjest. Pole vahet, kas teha näiteks kepikõndi, joosta, sõita ratta, rula või rulluiskudega, mängida diskgolfi või mängida palli – kõik läheb liikumisena arvesse. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel peaks iga täiskasvanu vanuses 18-64 tegelema nädalas vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega kehalise tegevuse või vähemalt 75 minutit kõrge intensiivsusega treeninguga. Samuti võib erinevat tüüpi liikumist kombineerida.

Pole vahet, kas teha näiteks kepikõndi, joosta, sõita ratta, rula või rulluiskudega, mängida diskgolfi või mängida palli – kõik läheb liikumisena arvesse.

Liikumiskordade kokkulugemiseks töötati välja liikumisäpp nimega FIT100

Liikumiskordade kokkulugemiseks on EOK koostöös Ühenduse Sport Kõigile, SportEST klastri, Coop Eesti ja Sport ID-ga välja töötanud liikumisäpi nimega FIT100. Eesti-, vene- või ingliskeelsena allalaaditav FIT100 võimaldab lisaks liikumiskordade registreerimisele võrrelda oma liikumisharjumusi rakendust kasutavate sõprade ja pereliikmetega ning üksteist vastastikku innustada. Samuti leiab äpist treenerite Sandra Raju ja Britta Adusoni treeningvideod, millest malli võtta ja uut indu saada.

Harrastajate arv on tõusnud 

Aastate võrdluses on regulaarse liikumisharrastusega tegelejate arv Eestis kasvanud, jõudes seni viimase, 2016. aastal EOK poolt läbi viidud uuringu kohaselt 54 protsendile täisealisest elanikkonnast. Seega ületas esmakordselt nende eestimaalaste arv, kes tegelevad regulaarselt liikumisharrastusega (jooks, rattasõit, võimlemine, pallimängud, jõuharjutused või muu) vähemalt kaks korda nädalas, nende arvu, kes tegelevad liikumisharrastusega harvem või üldse mitte. Samas tähendab see siiski, et ligi pool Eesti täisealisest elanikkonnast ei liigu regulaarselt ning on liikumisharrastusest täielikult kõrvale jäänud.

Nõuanded, kuidas liikumisega pihta hakata?

  1. Langeta otsus, et hakkad liikuma, ja jää sellele kindlaks!
  2. Mõtle läbi, kuidas Sulle kõige rohkem meeldiks liikuda ja millest oleks Sinu jaoks kõige lihtsam pihta hakata. Alustuseks on seegi hea, kui lähed lihtsalt välja ja teed pika jalutuskäigu. Ja siis peatselt jälle.
  3. Kutsu pereliikmed või sõber endaga koos liikuma! Ja lubage üksteisele, et kingite Eestile 100 päeva liikumist ning innustate kogu aasta jooksul üksteist. Ära lase sõbral loobuda ja tema ei lase Sinul ka!
  4. Laadi ise ja aita ka teistel alla laadida liikumisäpp FIT100. Sinna saad üles märkida oma liikumiskorrad ning hoida silma peal nii enda kui ka pereliikmete ja sõprade liikumiskordadel. Äpis on ka videod harjutustega, mida saad kodus järgi teha ja taas liikumiskorra kirja panna.
  5. Harjumus liikuda tekib kiiresti, sest see on nii mõnus! Üsna pea tunned, kuidas pea on klaarim, energiat on rohkem ja tuju on ülevam ning terviski üha tugevam.
  6. Avasta uusi liikumisviise, mida pole varem proovinud. See on lõbus ja kes teab, mis kujuneb Sinu uueks lemmikuks! Häid nõuandeid ja uusi mõtteid leiad ka liikumisharrastuse portaalist liigume.ee.
  7. Naudi liikumist ja enne, kui tähelegi paned, on juba Eestile 100 päeva liikumist kingitud!

VAATA VIDEOT! Gerd Kanter kutsub: Kingime Eestile 100 päeva liikumist!

VAATA VIDEOT! EV100 üleskutse: Kingime Eestile 100 päeva liikumist!

Monika Kuzmina Peatoimetaja