Vaata, kes pälvisid EOK ja HTM-i haridusstipendiumi
Eesti Olümpiakomitee ning Haridus- ja Teadusministeeriumi haridusstipendiumi pälvisid 2018. aasta kevadsemestriks 28 tippsportlast.
Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnul nõuab spordis tippu jõudmine jäägitut pühendumist, mille kõrvalt kõrghariduse või elukutse omandamine võib olla keeruline. „Seetõttu ei ole harvad olukorrad, kus eesmärkide täitmise nimel langetab sportlane otsuse vähendada õppekoormust või lükatakse edasiõppimise plaanid hoopiski kaugemasse tulevikku. Meie võimalus selles olukorras sportlasele jätkuvalt toeks olla on jätta nn „uksed avatuks“. Koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga oleme juba aastast 2003 pakkunud võimalust, millega Eesti rahvuskoondist silmapaistvalt esindanud sportlased saavad võimaluse jätkata haridusteed endale sobival ajal ja omandada soovitud kõrg- või kutseharidus. See on meede, mis aitab sportlastes suurendada kindlustunnet, et tulevikus on võimalik konkureerida edukalt ka tööturul,“ ütles Sõõrumaa.
Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Tea Varrak märkis, et sportlaste õpingute toetamisest on saanud tugev traditsioon. „Stipendiumid aitavad spordis silmapaistvaid tulemusi saavutanud noortel rühkida edukalt edasi ka haridusteel,“ ütles kantsler. „Anname tippu jõudnud sportlastele võimaluse vallutada edaspidi tippusid ka teistel elualadel.“
2018. aasta kevadsemestril pälvisid stipendiumi:
Allik, Johanna (iluuisutamine)
Beilmann, Meril (laskesuusatamine)
Jeret, Timmo (jalgrattasport)
Karlson, Joosep (aerutamine)
Kasekivi, Rainer (purjetamine)
Kikkas, Marie Heleen Lisette (jalgpall)
Kink, Kaari (võistlustants)
Kisel, Rasmus (kergejõustik)
Koll, Kristjan (suusatamine)
Kollo, Toomas (suusatamine)
Kuslap, Kaur (sõudmine)
Laine, Tormis (mäesuusatamine)
Lamp, Allar (kergejõustik)
Lang, Mae (jalgrattasport)
Liivakant, Mihkel (karate)
Luik, Tõnis (suusatamine)
Nurmsalu, Kaarel (kahevõistlus)
Paabo, Tanel (karate)
Pajunurm, Märten (jalgpall)
Pajur, Ardo (maadlus)
Pareiko, Sergei (jalgpall)
Paur, Kaspar (jalgpall)
Pormeister, Piret (suusatamine)
Puhm, Reijo (jalgrattasport)
Puusta, Ingrid (purjetamine)
Veerpalu, Andreas (suusatamine)
Veerpalu, Anette (suusatamine)
Velleste, Reino (jahilaskmine)
Haridusstipendiumi pälvinud tippsportlased on õpingud jätkamas nii Eesti, kui ka välismaal asuvates kõrg- ja ametikoolides. Haridust või elukutset omandatakse Eestis näiteks Tallinna Tehnikaülikoolis, Tartu Ülikoolis, Estonian Business School´is, Ettevõtluskõrgkoolis Mainor, Tartu Tervishoiukõrgkoolis. Väljaspool Eestit aga näiteks Cambridge University, Longwood University, University of Alaska Anchorage jt koolides.
Kaks korda aastas välja antavat EOK ja HTM-i haridusstipendiumit saavad taotleda praegused ja endised tippsportlased kõrgkooli või kutseõppeasutuse õppemaksu tasumiseks. Stipendiumi suurus on alates 2017. sügisest kuni 1200 eurot semestris. Stipendiumile on võimalik konkureerida sportlastel, kes on Eesti koondisesse kuulunud vähemalt kolme aasta jooksul. Kui sportlane on tegevkarjääri juba lõpetanud, ei tohi olla sellest möödunud üle viie aasta. Samuti oodatakse stipendiaatidelt oma elus ja sporditegevuses ausa mängu põhimõtete järgimist, noorematele eeskujuks olemist ning dopinguvastaste reeglite järgimist.
Haridusstipendiumi saajad valib välja komisjon, kuhu kuuluvad Haridus- ja Teadusministeeriumi, Kultuuriministeeriumi ning Eesti Olümpiakomitee esindajad, sealjuures osalevad stipendiumite määramises ka EOK sportlaskomisjoni esindaja. Haridusstipendiumeid antakse välja aastast 2003 ning need on osa noorsportlaste treeningtoetuste ja tippsportlaste koolitustoetuste projektist. Eelmisel olümpiatsüklil 2013-2016 anti välja kokku 247 stipendiumi kogusummas üle 206 tuhande euro.