1. Avaleht
  2. Sport
  3. Eesti Kalisteenika ja Tänavaspordi Liidu president Erik Naissaar: täna ei küsi inimesed enam, mida tehakse välijõusaalides
Eesti Kalisteenika ja Tänavaspordi Liidu president Erik Naissaar: täna ei küsi inimesed enam, mida tehakse välijõusaalides

Eesti Kalisteenika ja Tänavaspordi Liidu president Erik Naissaar: täna ei küsi inimesed enam, mida tehakse välijõusaalides

Eesti Kalisteenika ja Tänavaspordi Liidu president, spordiklubi Striidikool asutaja ning spordifestivali „Kevad Battles“ korraldaja Erik Naissaar sõnab, et „Kevad Battles“ koondab vaatemängulised spordialad, kus on omad kommuunid, mis ei kuulu Olümpiarepertuaari. Spordifestival on mõeldud nii sportlastele kui ka publikule, mis tähendab, et tegemist on võistlustega, kus on tagatud heaolu nii fännil, lastega peredel kui ka sportlastel endil.

Kevad Battles 2023. Foto: Eriks Biters

Selliseid sündmusi korraldada on oluline seetõttu, et nii sportlastel kui ka fännidel peab olema väljund

Spordifestival „Kevad Battles“ sai alguse 2016. aastal Naissaare kodulinnas Pärnus. Esmalt sai ehitatud kergliiklusteele välijõusaal ning kaasatud mitmeid ettevõtteid. „Edasi liikus sündmus paariks aastaks Pärnu südalinna Martensi väljakule, kus ta toimus ja kasvas Covidini. 2020. aastal tegime puhkuse ja 21. aastal jätkasime, seda kuni tänaseni,“ lausub Naissaar ja lisab, et on võtnud enda südameasjaks spordifestivali korraldamise seetõttu, et talle ei sobinud kehv korraldus. Eestisse sõitvad sportlased viivad kogemusi enda riikidesse ja sealsed korraldused tõusevad järk järgult. Tal on hea meel, et Eestist on läinud korralduslikke norme üle Euroopa laiali. „Kui 2016. aastal ei olnud mul spordiklubi juhatamisest haisugi, siis tänaseks on spordiklubi Striidikool kasvanud Pärnumaal üpris tõsiseltvõetavaks organisatsiooniks. Korraldus aitab kaasa klubi arengule. Samuti tänu sündmuskorraldusele on mu hääl kajavam nii linnas, kui spordimaastikul üldiselt,“ selgitab ta.

Erik Naissaar – Kevad Battles 2023. Foto: Eriks Biters

Naissaar leiab, et selliseid sündmusi korraldada on oluline seetõttu, et nii sportlastel kui ka fännidel peab olema väljund. Samamoodi edeneb ka majandus sündmuskorraldajate käe läbi.

Täna ei küsi inimesed enam, mida tehakse välijõusaalides

Kui rääkida sellest, kuidas on ala populaarsus tänaseks tõusnud võrreldes esimese korralduse aastaga, siis Naissaar tõdeb, et täna on jõutud sinnani, kus iga KOV arengukavas on välja toodud välijõusaalid. „Täna ei küsi inimesed enam, mida seal tehakse või kellele neid vaja. Väljakuid Eestis on üle 300, seda kinnitavad ettevõtjad. Ka Eesti sportlaste arv on kasvanud,“ sõnab ta ja lisab, et on tore kuulda raadiost, kuidas omavahel võrreldakse tänavasporti ja kergejõustikut. Naissaar toob välja, et hiljuti liikumisaastal tõi ka Alo Lõoke mitmeid kordi välja välijõusaale. „Samuti on rõõm näha, kuidas kuulsad lauljad ja riigikogulased panevad ennast välijõusaalides proovile tehes erinevaid väljakutseid. Eks see olegi tore, et infra on tugevaks saanud.“

Kevad Battles 2023. Foto: Eriks Biters

Sündmuse korraldamine annab juurde ka iseenda elu korraldamist

Spordifestivali „Kevad Battles“ korraldamise plussiks peab Naissaar seda, et ise fännina ei pea ta spetsiaalselt minema välismaale selleks, et näha oma lemmiksportlaseid treenimas või võistlemas. Sportlased tulevad hoopis Eestisse kokku ning mõned ka väljaspool võistluseid. Koos tehakse lõunaid või käiakse õhtust söömas ning rannas. Teiseks toob Naissaar välja, et selline sündmuse korraldamine annab ka iseenda elu korraldamist juurde. „Tänu organiseerimisvõimetele on elu lill – sa tead, et kõik on korras. Ja kui jookseb roikaid kodaratesse, siis tulevad lahendused, mitte hala,“ leiab ta ja lisab, et miinuseks peab aga pidevat kommunikatsiooni ja see on väsitav. „Pidev arvutitöö ja sportlaste või alaliitudega suhtlus.“

Erik Naissaar. Foto: Eriks Biters

„Kevad Battles“ koondab Pärnusse kokku erinevad vaatemängulised distsipliinid

Selle aastaselt „Kevad Battles“ spordifestivalilt ootab Naissaar suurt tuge linnavalitsuselt, kes aitaks Martensi väljaku koolinoori täis tuua. Nimelt astub tema sõber Ott Kiivikas rahva ette ja inspireerib, kuidas olla edukas. „Samuti tõstab mul vererõhku rannamaadluse ja trikitõukeratta võistlused. Uued sisendid siiski. Arvan, et märkimisväärseks saab nimetada, et kalisteenikaspordi üritusest on saanud tegelikult spordifestival, mis koondab Pärnusse kokku erinevad vaatemängulised distsipliinid, mis ei ole Olümpia repertuaaris,“ leiab ta.

Ott Kiivikas – Kevad Battles 2023. Foto: Eriks Biters

Miks peaks oma last suunama kalisteenikaspordialaga tegelema?

Kui mõelda kalisteenikaspordile, siis Naissaar toob välja, et eks see meile loomulik tegevus ole – lastele meeldib väga turnida ning peaks ju ka lapsevanemad mäletama nooruspõlve, kus sai puude otsa ronitud. „Striidikoolis alustavad 2,5 aastased seiklemist maa ja taeva vahel. Mõistlik on kaasata treener nagu igas spordialas. Alustada pole kunagi hilja.“

Alustada pole kunagi hilja.

Kellele on tänavasport mõeldud?

Naissaar selgitab, et välijõusaalid kaasavad kogu elukaarti, samuti kõiki spordialasi. „Jõutreening on alati kasulik ning oma keharaskusega seda tehes on eneseületuse tunne veidi võimsam, kui raskuse tõstmine,“ lausub ta ja lisab, et ka tema ise teeb parajasti fitnessi, mistõttu on tal hea võrrelda, kas saab täna 5 või 10kg rohkem, mõne uue triki selgeks turnikatel või jaksab jälle 3 lõuatõmmet rohkem tõmmata.

Jõutreening on alati kasulik ning oma keharaskusega seda tehes on eneseületuse tunne veidi võimsam, kui raskuse tõstmine.

Naissaar toob välja ka kalistreenikaspordi plussid:  

  • Rahulolu peale treeningut.
  • Uus oskus, mis on rohkem väärt, kui lihtsalt punnis muskel.
Head Uudised GoodNews