1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. VIDEO I Inimene on loodud liikuma! Janika Koch-Mäe: läbi liikumise toetad ka vaimset tervist
VIDEO I Inimene on loodud liikuma! Janika Koch-Mäe: läbi liikumise toetad ka vaimset tervist

VIDEO I Inimene on loodud liikuma! Janika Koch-Mäe: läbi liikumise toetad ka vaimset tervist

Personaaltreener Janika Koch-Mäe toob välja, et ilmselt on pea igaüks meist kuulnud väljendit, et inimene on loodud liikuma. Ta nõustub selle väitega ning lausub, et võrreldes saja aasta tagust ja praegust olukorda, siis inimesed liiguvad väga erinevas mahus.

Kõige rohkem haiguseid on seotud vähese liikumisega

Janika tõdeb, et meie kehad ei ole tegelikult sellega kohanenud, et me enam nii palju liikuma ei pea ja saame alati autoga minna punktist A punkti B ning füüsilist tööd meil peaaegu üldse polegi. “Mõnel päeval võib-olla pistad nina kümneks minutiks ainult õue ja kõnnidki ainult 1000 sammu.”

Meie kehad ei ole sellega kohanenud, et me enam nii palju liikuma ei pea.

Janika Koch-Mäe. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Kõige rohkem elustiili haiguseid on personaaltreeneri sõnul seotud just nimelt vähese liikumisega. Liigesed, kõõlused, süda, hingamissüsteem, kopsud – kõik need probleemid on seotud sellega, et liigume liiga vähe. “Tuues siia veel ühe drastilise numbri, siis südame-veresoonkonna haigused ja üleüldse elustiilihaigused on Eestis ikkagi surma põhjus number üks. Selle peale tasub alati mõelda, miks me ikkagi liikuma peaksime. Selleks, et meil oleks energiat ja elujõudu piisavalt,” nendib ta.

Selle peale tasub alati mõelda, miks me ikkagi liikuma peaksime. Selleks, et meil oleks energiat ja elujõudu piisavalt!

Ma liigun selleks, et mul oleks energiat

Kõige lihtsam viis liikumiseks on Janika sõnul kõndimine. Lisaks sellele, et toetad oma tervist läbi selle liikumise ning kõndimisega, sa tegelikult toetad ka oma vaimset tervist. “See on see võimalus päeva sees, kus saad korraks lülitada pea välja ja saad lihtsalt rahulikult liikuda. Saad minna metsa, kuulata metsakohinat, võib-olla kuulad oma lemmikmuusikat – see on nagu liikuv meditatsioon,” lausub Janika ja lisab, et rääkides üleüldse spordist, siis regulaarse trenni tegemisega on tegelikult sama lugu nagu liikumisega – see aitab maandada ja leevendada stressi.

Regulaarne trenni tegemine aitab maandada ja leevendada stressi.

Janika Koch-Mäe. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Lisaks leiab Janika, et võib-olla polegi esialgu vaja mõnda imetabletti või ravimit, vaid on vaja leida endas see jõud. Panna õhtul jope lihtsalt selga ja minna jalutama. “See võib olla kõige lihtsam lahendus. See on see mõte, mida võiksid iga päev kaasas kanda ehk, et ma liigun selle jaoks, et mul oleks energiat ja et mu elatud aastad oleksid võimalikult terved ja valuvabad.”

Head Uudised GoodNews