VÄLJA TÖÖTATUD VENEMAAL I Mis on šeiping?
Šeipingusüsteem on välja töötatud Venemaal ning levinud sealt üle maailma. Selles on ühendatud aeroobika, kaasaegse meditsiini ja infotehnoloogia võimalused. Muudetud on harjutusi, tehnikat ning jälgitakse kaalujälgijate põhitõdesid, kirjutab Kehakeel.ee.
Väheste maade hulgas omab Eestis MTÜ “Eesti Šeipingu Liit” litsenseeritud õigust iseseisvaks tegutsemiseks ja selle spordiala arendamiseks. Eesti Šeipingu Liit MTÜ tegeleb ainukesena Eestis šeipingu-instruktorite koolituse ja treeningprogrammide väljatöötamisega.
“Eesti Šeipingu Liidu” juhiks on Irina Predko, kes on meistersportlane iluvõimlemises ja spordiarst. Šeipingut võrreldakse kõige sagedamini aeroobikaga. Šeiping aga põhineb harmoonial ja mõõdukusel. Programmi koostamisel on arvestatud naiste soove muusika ja tempo osas. Soojenduses on lisatud tantsu- ja aeroobikaelemente parema emotsionaalse laengu saamiseks.
Kõige suuremaks erinevuseks on see, et šeipingu puhul on tegemist videoprogrammiga, mille kestvuseks on 55 minutit. Selle käigus võetakse läbi kõik lihasgrupid. Ühe harjutuse pikkuseks on 4 minutit. Iga harjutuse järel kontrollitakse pulssi, mis on vajalik koormuse sobivuse jälgimiseks. Treeningprogrammi käigus kasutatakse ka abivahendeid. Näiteks hantleid, stepplaudu, võimlemiskeppe.
Veel pakub videoprogramm erineva füüsilise ettevalmistusega inimestele võimalust valida sobiv koormus kolme erineva raskusastme hulgast. Programmid on koostatud arvestusega, et ka algajal oleks lihtne treeningusse lülituda ja vastavalt arengule koormust suurendada. Enamus harjutusi sooritatakse horisontaalasendis. Seega väheneb oht liigeseid ülemäära koormata ning saab vältida vigastusi.
Vanusepiiranguid selle treeningu puhul ei ole, kuid parim aeg šeipinguga tegelemiseks jääb 13 ja 55 eluaasta vahele. Šeipinguga ei tohi tegeleda südamehaiged ja teisi kroonilisi haigusi põdevad inimesed. Kahtluse korral tuleks kindlasti konsulteerida arstiga.
Videoprogrammi alusel treenimise eeliseks on see, et treeneril jääb rohkem aega iga osalejaga personaalselt tegeleda (parandada kehahoiakut, kontrollida pulssi ja hingamist, aidata leida õiget rütmi jne.). Kord kuus viiakse läbi arvutitest, mille tulemuse alusel pakub arvutiprogramm välja konkreetse figuuri iseärasusi arvestava treeningkava koos lisaharjutuste ja sobiva toitumisrežiimiga.
Toitumisrežiimis on välja arvutatud lubatud süsivesikute, valkude ja rasvade ööpäevane kogus. See võib aga individuaalselt erineda väga suurtes piirides. Treeningpäevadel soovitatakse mitte süüa loomseid rasvu, konserve, poolfabrikaate, kõrge rasvasisaldusega piimatooteid, valgejahutooteid.
Välja tuleks jätta kõik magus ja alkohol. Täpset infot toitumise kohta jagavad treenerid programmi käigus. Üldine reegel on see, et kellelgi ei soovitata süüa vähem kui 1000 ja rohkem kui 1500 kcal päevas.Kui ühendada kehalised harjutused õige dieediga väheneb kontrollitult nahaaluse rasvkoe hulk, mis teeb lihtsamaks hea enesetunde ja figuuri saavutamise ning selle hoidmise.
Optimaalne on nädalas alla võtta 0,5 kg. Õigesti valitud tempo puhul vabaneb organism liigsest rasvkoest lihaskudet kahjustamata. Šeiping pakub vajaduse korral ka võimaluse lihasmassi suurendamiseks anaboolse treeningu käigus.
Allikas: Kehakeel.ee