Avaleht Sport TUBLI NAINE! Elena Perman on viimase kolme aastaga kaotanud üle 30 kilo
TUBLI NAINE! Elena Perman on viimase kolme aastaga kaotanud üle 30 kilo

TUBLI NAINE! Elena Perman on viimase kolme aastaga kaotanud üle 30 kilo

Elena Perman on viimase kolme aastaga kaotanud üle 30 kilo ja muutnud sellega kardinaalselt elustiili. Ta läheb alati trenni naeratus näol. Kuidas leidis ta motivatsiooni selle teekonna ettevõtmiseks ja kuidas on see teda muutnud?

Kuidas sai alguse sinu võitlus ülekaaluga?

Lisakilodega olen võidelnud terve elu. Olen proovinud ilmselt kõiki väljamõeldud dieete, erinevaid imelikke kaalulangetusnippe ja -teooriaid. Pea iga kord, kui olen tänu neile ekstreemsetele moodustele suutnud kaotada 10-15 kilo, on kaal tagasi tulnud, enamikel kordadel lisakilodega. Ma ei võtnud muutust kunagi elustiilina, vaid see oli minu jaoks ajutine lahendus. Saavutasin seatud eesmärgi ehk mingi kindla kaalunumbri, kuid seejärel lasin end jälle lõdvaks ja pöördusin tagasi vanade elukommete juurde. Ma ei mõistnud, et peamine eesmärk oleks pidanud olema hoopis elustiilimuutus. Muuta igapäevaseid harjumusi ja tegevusi, milledega sisustasin vaba aega. Näiteks kas veedan nädalavahetused diivanil logeledes või lähen hoopis rattaga sõitma, jalutama, ujuma ehk siis olen füüsiliselt aktiivne.

2026. aasta suvi oli minu jaoks elumuutev. Sain aru, et olen juba liiga mitmeid kordi üritanud kehakaalu kontrolli alla saada, kuid lõpetanud ikka ja jälle samas alguspunktis. Seega ütlesin endale: kui ma ei muuda end kardinaalselt praegu, siis ilmselt pole ma seda võimeline tegema mitte kunagi, sest muudatuste sisseviimine muutub iga aastaga järjest raskemaks ja mingil hetkel ei taha enam keha koostööd teha.

Su liigne kehakaal on tingitud mõnest geneetilisest haigusest või elustiilist?

Kindlasti elustiilist. Ka ema on ülekaaluline ja ma näen, kui keeruliseks on kehakaal tema elu muutnud. Ta ei suuda võtta ette pikki jalutuskäike, tal on probleemid liigestega ja ta ei saa teha kõike, mida tahaks, sest tema võimalused on tervislikust seisundist sõltuvalt piiratud. Kui oled juba 60-aastane, siis seab elustiili muutmiseks teatud piirid ka vanus. Sa pole enam võimeline hüppama, jooksma ega intensiivselt treenima. Olen näinud tema nooruspõlvepilte, kus ta on väga heas vormis ja sale naisterahvas. Ülekaal on tingitud siiski istuvast elustiilist, vähesest füüsilisest aktiivsusest ja ebatervislikust toitumisest.

Kuidas on ema sinu otsust mõjutanud?

Teda vaadates mõistsin, et ma ei taha olla tema vanuses samasugune. Tahan olla aktiivne, liikuv, võimeline veetma aega perega, olla eeskujuks 6-aastasele pojale jne. Otsustasin lõpetada kilode lugemise, lühiajaliste eesmärkide seadmise ja numbriliste sihtide püstitamise. Selle kõige asemel hakkasin keskenduma hoopis elustiili, mõtlemisviisi ja harjumuste muutmisele. Tegin Reval-Spordis aastase lepingu ja hakkasin otsima meelepärast liikumisharjumust. Lubasin endale, et ei sunni end trenni ja kavatsen kogu seda progressi nautida.

Kuidas sai valitud klubi?

Mul polnud esialgu üldse arusaama, millised treeningud mulle sobivad või meeldivad. Revali valik on äärmiselt lai. Ma pole senini jõudnud kõiki trenne proovida. Praegu näiteks on üheks  lemmikuimaks Body Jam, kuid tantsuline liikumine pole kunagi minu tugevuseks olnud. Ma ei pidanud end hea rütmi- või koreograafilise tajuga inimeseks. Ka näiteks teismeeas ei meeldinud mulle diskodel käia, sest ma ei tundnud end kunagi piisavalt enesekindlana. Mäletan väga hästi, et ka esimeses Body Jamis tundsin end kui lehm jääl. Kõik teised liikusid nii sujuvalt ja tajusid rütmi, aga minule olid need harjutused suureks väljakutseks. Olin kindel, et ma ei lähe enam kunagi sellesse trenni. Kuid siis mõistsin, et väljakutsed on ületamiseks. Need aitavad meil mõista oma võimekust ja võib-olla isegi avastada endas uut potentsiaali. Andsin sellele tunnile veel mitu võimalust ja nägin, kuidas rütmitaju ja liikumine areneb iga korraga üha enam ja enam. Tänaseks on sellest trennist saanud üks minu lemmikutest ja lausa ootan igat järgnevat tundi.

Millised on veel lemmiktrennid?

Mulle meeldivad enamasti intensiivsed ja väljakutsuvad trennid, nagu näiteks Body Pump, Spinning, Body Combat ja Body Attack. Korra nädalas püüan kindlasti käia mõnes keha-meeletreeningus. Minu kindlateks lemmikuteks on näiteks fitnessjooga ja jooga saunas.

Mitu korda nädalas trennis käid?

See kõik sõltub väga palju tööst ja ajagraafikust. Parimatel nädalatel käin viis korda ja harvematel üks-kaks korda nädalas. Ma ei sunni end kunagi trenni minema. Naudin liikumist ning lähen trenni alati hea tuju ja motivatsiooniga.

Mille järgi valid treeninguid?

Olen nüüdseks proovinud peaaegu kõiki trenne ja leidnud oma lemmikud. Tihti teen kaks-kolm trenni järjest. Näiteks eile käisin kõigepealt Spinningus ja peale seda läksin Body Jami trenni. Mõnel päeval lasen tunniplaanil “otsustada” minu eest ja vaatan lihtsalt, mis trennid sellel õhtul kavas on. Kui mõnel päeval tunnen, et tahan hoopis täiesti individuaalselt trenni, siis lähen lihtsalt jõusaali.

Oled jõusaalis kasutanud personaaltreenerit?

Kui ma esimest korda jõusaalis treenimise vastu huvi hakkasin tundma, siis külastasin „Jõusaali ABC” tundi. Treener näitas, kuidas kasutada erinevaid masinaid ja näitas ette peamised harjutused. Kui mõnikord hätta olen jäänud või soovinud keskenduda mingile kindlale kehaosale, siis olen pöördunud tugitreenerite poole. Ma ei karda küsida abi või soovitusi, kui mul on selleks vajadus.

Kuidas on tugitreener kaalulangetusel aidanud?

Klubiga liitumisel viis tugitreener Siim läbi fitnesstesti, et anda soovitusi, milliste treeningutega võiksin üldse alustada. Korra aastas teeme kehaanalüüsi, et mõõta progressi. Kehaanalüüs näitab väga hästi, kui positiivselt regulaarne trenn ja õige toitumine organismile mõjuvad.

Kuidas end motiveerid?

Esiteks motiveerivad mind kindlasti seatud eesmärgid. Mõtlen sellele, et tahan tunda end oma kehas hästi, tahan olla aktiivne ja võimeline tegema erinevaid asju, tahan kuulda komplimente ja tahan olla hea eeskuju pojale. Teiseks mõtlen toetavale perekonnale. Näiteks kui ma eelmisel aastal otsustasin alustada jooksmisega, siis minu otsuse toetamiseks tuli pere minuga tihti jooksurajale kaasa. Sellest sai tore ühistegevus. Paljudel kordadel sõitis poeg tõukerattaga minu kõrval ja nii saime koos mõnusalt aega veeta. Kolmandaks aitavad motivatsiooni hoida kaastreenijad. Näiteks Body Jami treenijatega on meil justkui oma kommuun. Meil on messenger’is grupivestlus, kus tihti üksteisega suhtleme, kutsume ja utsitame üksteist trenni, jagame koos tehtud pilte jms. Ma arvan, et paljud loobuvadki just seetõttu, et võib-olla nad ei leia alati enda sees motivatsiooni, kuid neil puudub ka väline tugi. Neljandaks ja kõige peamiseks motivatsiooniallikaks olen mina ise. Kui kõrvutan vanu pilte tänase peegelpildiga, siis mõistan, kui kaugele olen jõudnud ja kui suure töö ära teinud. Kõige rohkem tahtejõudu leian muutustest ja progressist. See aitab  püstitada aina uusi ja suuremaid eesmärke.

Millised on eesmärgid?

Nagu rääkisin, alustasin eelmisel aastal jooksmisega. Tänu järjepidevusele püstitasin eesmärgi joosta ära 10 kilomeetrit. Selle aasta eesmärgiks on poolmaraton, milleks treenimist olen alustanud. Lisaks tahan osta jalgratast ja alustada rattasõiduga.

Mida teha, et poeg halbu harjumusi külge ei saaks?

Ma püüan talle eeskujuks olla ja näidata, kui mõnus on aktiivne elustiil. Võtan teda tihti Revalisse kaasa. Enamasti käime kardiosaalis või Motion Cage’i treenimas. Näiteks mõnikord teen talle Motion Cage’i ruumis väikese takistusraja näitamaks, et trenn on lõbus. Kuid kõige rohkem meeldib talle loomulikult käia veekeskuses.

Kui oluline on kaalu alandamisel toitumine?

Õige toitumine on minu arvates isegi kõige tähtsam. Võid teha trenni kasvõi iga päev, kuid kui ei pööra tähelepanu tervislikule toitumisele, siis ei tule ka tulemusi. Kui alustasin elustiili muutmisega, siis teadsin, et lisaks füüsilisele aktiivsusele pean muutma toitumisharjumusi. Toitumise puhul on oluline teada, kuidas meie mõistus töötab. Näiteks magusaisu tekib paljudel juhtudel siis, kui tarbime liiga vähe süsivesikuid. Selle asemel, et süüa korraga ära terve tahvel šokolaadi, tuleks anda kehale hoopis tatart, riisi ja köögivilju. Peale seda ei nõuagi ta seda magusat enam nii väga.

Mida muutsid toitumises?

See kõik tuli otsusega muuta elustiili, mitte saavutada (ajutisi) numbreid. Mulle on antud ainult üks keha terveks eluks. Miks peaksin seda toitma asjadega, mis mingit kasu ei too? Loomulikult käin ka praegu aeg-ajalt burgerit söömas, kuid see ei kuulu enam kindlasti minu igapäevamenüüsse. Kui tunnen, et tahan rämpstoitu, siis küsin endalt: millist toitu mu keha väärtustaks? Pärast seda tean täpselt, kas ma tahaksin seda oma kehale pakkuda või mitte.

Mida treenimine sulle annab?

Eelkõige loomulikult head enesetunnet, energiat, tutvusi huvitavate inimestega ja tulemusi. Tihti küsitakse, kust võtan ma selle energia, et vähemalt kolmel õhtul peale tööd trenni minna. Tegelikult aga treening ise ongi see, mis positiivset energiat annab.

Kuidas on liikumine sinu elu muutnud?

Kui olin tugevas ülekaalus, ei nautinud ma aktiivsust üldse. Pigem isegi pelgasin seda. Ma ei võtnud kunagi ette pikki jalutuskäike ega matku. Isegi kui käisime näiteks perega reisimas, siis loobusin üpris tihti imelistest ja kordumatutest vaadetest, kui need tähendasid kuskile kõrgele ronimist või väljakutsuvat teekonda. Täna mõistan, kui paljust olen loobunud lihtsalt tänu laiskusele ja halbadele harjumustele.

Mida soovitada neile, kes sooviks samuti teha läbi elustiilimuutust, kuid ei oska kusagilt alustada?

  1. Ära sea lühiajalisi või numbrilisi eesmärke.

Näiteks kui võtad eesmärgiks kaotada kuuga 20 kilo, siis jah, mitte midagi süües ja iga päev kõvasti trenni tehes võid selle saavutada, kuid tervisehinnaga. Tavaliselt võtad peale niivõrd ekstreemset elustiili kaalus vähemalt topelt juurde.

  1. Alusta vähehaaval.

Pane tähele, mis on sinu nõrkusteks ja alusta nende muutmist järk-järgult. Näiteks kui sööd iga päev viis kommi, siis nüüd söö ainult kaks. Või kui oled harjunud panema kohvisse kuhjaga suhkrut, siis edaspidi joo üks kohv päevas mustalt jne.

  1. Ära karda proovida erinevaid treeningstiile ja anna endale alati teine võimalus.

Kui esimene kord uude trenni minnes tunned, et on liiga raske ja sa ei oska kõiki samme, siis ära loobu kohe. Anna endale aega harjuda ja ära karda võtta vastu uusi väljakutseid. Need on asjad, mis meid arendavad ja õpetavad.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga