1. Avaleht
  2. Sport
  3. Nädalavahetusel selgusid Eesti meistrid sportronimises
Nädalavahetusel selgusid Eesti meistrid sportronimises

Nädalavahetusel selgusid Eesti meistrid sportronimises

Sel nädalavahetusel korraldas Eesti Ronimisliit koostöös Ronimistehasega Tartus esmakordselt Sportronimise Eesti Meistrivõistlused. Meeste arvestuses saavutas esikoha Aleksandr Shorikov ning naiste arvestuses Maria Magdalena Heiling (Ronimistehas). Esimest korda toimusid Balti- ja Põhjamaades võistlused Olümpiadistsipliinis – kombineeritud boulderingist ja raskusronimisest (ingl k. Boulder & Lead Combined Format).

Laupäeval toimunud kvalifikatsioonivoorust võttis osa 116 ronijat, neist 8 paremat meest ja 8 paremat naist pääsesid edasi pühapäeval toimunud finaalvooru. Esmalt võisteldi boulder ditsispliinis ning pärast puhkepausi said osalejad oma oskused proovile panna äsjavalminud Ronimistehase köieronimisseinal. Finalistide paremusjärjestus selgus nelja boulder- ja ühe raskusronimisraja tulemuste alusel. Eraldi rajad olid nii meestele kui naistele.

Arvestust peeti ka juunioride kategoorias (17-19aastased). Eraldi finaali neile ei korraldatud, kuid kvalifikatsioonide tulemuste alusel osutus parimaks juunioriks noormeeste kategoorias Rainer Randoja (Kivi Climbing) ning naiste kategoorias Jana Majak (Kivi Ronimisklubi).

Meeste arvestuses tuli Eesti meistriks sportronimises Aleksandr Shorikov, kes on ronimisega tegelenud 17 aastat ning olnud juba aastaid Eesti võistlustel kindlal esikohal. Lisaks käib Shorikov regulaarselt võistlemas ka Lätis ja Soomes ning osales ka aastal 2018 IFSC Maailmakarikasarja etapil Innsbruckis, Austrias. “Olen rahul oma tänase sooritusega. Ma treenin vaid boulderdamist ja see on minu peamine distsipliin. Tänane boulderingi etapp ei olnud minu jaoks raske. Raskusronimist ei ole ma oma 3-4 aastat roninud, nii et olen väga rahul kui kaugele jõudsin sel etapil.” Shorikovi ootavad ees juba järgmised võistlused – 27. jaanuaril Kiipeily Areena Cup Soomes ja 1. märtsil Läti Boulderingi Meistrivõistlused.

Naiste parimal, Maria Magdalena Heilingil on ette näidata 8 aastat ronimiskogemust ning võistelnud on ta nii Austria kui ka Eesti võistlustel. “Tänase võistluse puhul meeldis mulle kõige rohkem, et rajad olid tõeliselt head – tipptasemel. Kogu õhustik oli mõnus – nii isolatsioonis teiste finalistidega olles kui ka publiku ees ronides. Kogu võistlusformaat oli väga hea ja professionaalne,” kommenteeris Heiling. Järgmised sammud ja eesmärgid on Heilingil süsteemsemalt treenida, et saavutada veel parem võistlusvorm. “Unistus on, et saaks Eesti eest ronida!”

Võistlus toimus Tartus Ronimistehase ruumides, mis napilt enne võistlust valmis said. Rees Juurmaa, Ronimistehase tegevjuht ütleb, et EMV kvalifikatsioonirajad jäävad alles järgnevateks nädalateks. “Finaali rajad keeratakse maha selleks, et ruumi teha paljudele uutele radadele, mis on sobilikud kõikidele tasemetele. Uusi radu keerab sama rajakeeramistiim, kes EMV-l ning ka meie Ronimistehase rajakeerajad – seega võib oodata samat laadi mõnusaid radu.”

Eesti Ronimisliidu president Kristiina Tootsi sõnul sujus võistluse korraldus suurepäraselt. “Meil oli korraldustiimis abiks üle 40 vabatahtliku, kes aitasid nii kohtunikutöö, julgestamise kui korraldusliku poolega”, on Toots tänulik. “Meesronijaid oli niivõrd palju, et pidime nende jaoks registreerumise juba varem kinni panema kui algselt planeeritud oli. Naisronijaid oleks saanud rohkem olla ja loodan, et järgmisel aastal julgeb juba rohkem naisi tulla end proovile panema”, lisab Toots.

Üllatuslikud finalistid olid noored – 13aastane Elly Levin (Kivi Ronimisklubi) ja 16aastane Marat Tiisler (Ronimistehas), kes tulid end proovile panema täiskasvanute meistrivõistlustel. “Järjest rohkem noori leiab tee ronimiseni. Meil on Eestis juba palju asjalikke treenereid, kes end iga-aastaselt ka täiendavalt koolitavad ja kellest paljud ka ise võistlevad aktiivselt. Rõõm on näha, et noored hakkavad ka juba täiskasvanute vanuseklassi poodiumitele lähemale jõudma. Kui ronimisega tegelema hakata, ja tõesti vaeva näed, on võimalik Eestis juba paari aastaga väga häid tulemusi saavutada.”

Järgmine Ronimisliidu korraldatav võistlus on Eesti Noorte Meistrivõistlused, mis toimuvad 25. mail Kivi Climbing ronimishallis Tallinnas.

20.-21. jaanuaril toimunud Sportronimise Eesti Meistrivõistluste kõiki võistlustulemusi näeb Ronimisliidu kodulehelt.

Head Uudised GoodNews