KUULA RAADIO 2 SAADET “R2 PULSS” I Jõutõstmise maailmameister Kaido Leesmann: suur ja võimas unistus aitab hommikul ärgata
Jõutõstmise maailmameister ja SK Reval Sport jõusaali peatreener Kaido Leesmann rääkis Robin Juhkentalile Raadio 2 saates „R2 Pulss“ antud intervjuus, millised on peamised vead, mida algaja trennitegija teeb, kui oluline on toitumine ning jutuks tuli ka see, et kui Kaido oma pikale karjäärile tagasi vaatab, siis milline saavutus tema jaoks kõige olulisem on.
Unista suurelt ja võimsalt, aga arvesta ka reaalsusega
Kaido toob välja, et kui rääkida edu saavutamisest ja sellest, kui oled ühes asjas edu saavutanud, siis on võimalik seda sama printsiipi rakendada ka kuskil mujal. „Oled näinud, kuidas see teekond välja näeb, kuidas edu tuleb, mida selleks vaja on ja mida mitte ning nii sa õpidki siin elus.“ Ta lisab, et elu toob tihti ise need võimalused ette ja toob näitena välja iseennast. „Ma ei olnud kohe sündides jõutõstja ja ei sündinud kang käes,“ muigab ta ja sõnab, et hakkas alguses hoopis kabet mängima. „Ma ei tea, et ükski laps unistaks, et temast saaks kabetaja. Selles aga tuli mul väga ruttu edu ja neid samu printsiipe, mida lapsena kabes kasutasin, olen rakendanud hiljem ka jõutõstmises. Kabe kinkis analüütilist mõtlemist. Sa pidevalt analüüsisid oma tegevust, tahtsid pidevalt paremaks saada ja vastast üle mängida. Sama asja saad viia ka jõusaali ning mõelda, kuidas saaksin olla parem.“
Kui oled ühes asjas edu saavutanud, siis on võimalik seda sama printsiipi rakendada ka kuskil mujal.
Kaido tõdeb, et väga oluline selle asja juures on unistus, millele järgi minna – kui sul on suur ja võimas unistus, siis see aitab sul hommikul ärgata. Ta toob välja, et eesmärki ei tasuks aga liiga müstiliseks ajada, vaid võiks olla pigem selline, et ühel hetkel saaksid selle projekti ka sulgeda ja ära teha ehk arvestada tuleks ka reaalsusega.
Milline saavutus on Kaidole endale kõige olulisem?
Kaido sõnab, et talle väga meeldis tulla maailmameistriks maailmarekordiga. See oli üks tema suuri unistusi ja kui see 3,5 aastat tagasi Jaapanis realiseeritud sai, siis tundis Kaido, et on siin elus millegagi hakkama saanud. „Need olid maailmameistrivõistlused oma vanuseklassis. Mul oli väga pingeline duell ühe ungarlasega. Lõpuks õnnestus mul see ungarlane viimaseks katseks seljatada nii, et sain sellele katsele rahulikult maailmarekordi peale panna. „Lihtsalt oli minu päev. 310,5 kilo oli kangil ja see lihtsalt lendas üles. Tundsin seda raskust käes ja nägin, kuidas see üles läks, tõenäoliselt ma ehmatasin ise ka ära,“ meenutab ta.
Kaido toob välja ka mõned soovitused, kuidas paremaks saada:
Aruta oma soove mõne spetsialistiga. Kaido soovitab korra maha istuda ja oma soove mõne spetsialistiga väga ausalt arutada. Ta toob välja, et maailmameistriks saamine nõuab ohvreid ja suurt pühendumist.
Vaata korra oma elule tagasi. Kaido sõnab, et kui kuu aja pärast omale eesmärgiks võetud teekonna pooleli jätad, siis tuleks korra elule tagasi vaadata ja mõelda, kui mitmeid teekondki sinu elus pooleli on jäänud ja miks nad pooleli jäävad. „Ehk tahad hammustada liiga suurt tükki? Või oled liiga mugav inimene? Ehk süttid ja kustud kiiresti?“
Alusta pisikestest eesmärkidest. Kaido annab nõu, et alustuseks võiks endale seada väikesed eesmärgid. „Näiteks sea eesmärgiks, et hoiad kuu aega järjest iga päev oma töölaua puhtana. Kui oled selle saavutanud ja laud on jätkuvalt puhas, siis ehk oled valmis millekski kangemaks. Kui aga jätad laua koristamise juba kahe nädala pärast pooleli, siis on see tõsine peeglisse vaatamise koht.“
Iga saavutuseni viib maraton, mitte sprint. Kaido tõdeb, et meie iseloom kasvab ikkagi siis, kui pikaajaliselt midagi teeme, harjume mingisuguste rutiinidega, õpime kannatama või raskeid hetki üle elama – need kõik on väga olulised eesmärkide saavutamisel.
Peamised vead, mida algaja trennitegija teeb
Kaido sõnab, et peamine viga, mida inimesed kipuvad jõusaali tulles tegema on see, et neil on silme ees pilt, mis kõik järgnevate kuude jooksul muutuma peab. Pikas perspektiivis ei vii see aga kuskile. Ta soovitab endale alguses seada mõistlik ja järjepidev plaan, näiteks käia nädalas kolm korda jõusaalis ning käia seal iga ilmaga ja järjepidevalt. „Kui tuled esimest korda jõusaali, siis kõigepealt personaaltreenerina istuks sinuga maha ja seletaks ära, mida koos tegema hakkame – mina olen nii-öelda taustajõud ja sina see, kes hakkab seda tegema,“ selgitab ta ja lisab, et tema alguses treenerina vaatab, et inimene saaks tugeva põhja alla ning õpiks harjutusi tehniliselt sooritama. „Et meil oleksid nädala lõikes kõik lihasgrupid kaetud, sinu aeroobne tegevus samamoodi ilusasti tasakaalustatud, oleks üleüldist arengut… See pole ainult see, et hakkame lihtsalt kangi tõstma ja higistama, vaid et sa ise näeksid seda progressi. Istume kõigepealt maha ja paneme paika plaani, mida tegema hakkame,“ räägib Kaido, kuidas tema treenerina soovitab inimestel treeningutega alustada.
Kui oluline on toitumine?
Kaido räägib, et õige toitumine on väga oluline – ilma õige toitumiseta pole ka korralikku taastumist. „Toitumine on üks asi, millest peaksime kindlasti rääkima, kui inimene hakkab tõsiselt trenni tegema või on üldiselt tegemist aktiivse inimesega. On tähtis, et tuleksid trenni täis kõhuga ning sööksid valgud, süsivesikud ja rasvad ilusti täis,“ sõnab ta ja lisab, et kui sooviks on hakata tegelema jõutõstmisega, tuleks ka valku rohkem tarbida. Ta toob välja, et tihti inimesed mõtlevad, et kui nad hommikuks juba muna sõid, siis rohkem polegi vaja. Mõelda tuleks aga selle peale, kui palju valku muna annab ja palju tegelikult vaja on. „See võibolla ehmatabki alguses inimese ära, et ma ei jõua ega jaksa nii palju süüa. Kui aga harjutad end järjepidevalt sööma, siis näed, et ega sa ei võta kaalus juurde, vaid sinu kehakoostis, väljanägemine ja enesetunne lähevad palju paremaks,“ sõnab Kaido selle kohta, kas valgu söömine ka kaalu tõstab.
Lõpetuseks jagab Kaido soovitust alustajale trennitegijale:
Ära sea latti liiga kõrgele. Kaido toob välja, et liiga kõrgele seatud lati puhul on sealt alt liiga lihtne läbi joosta. „Pane endale paika mingisugune reegel. Näiteks see, et käid kolm korda nädalas jõusaalis. Püüa sellest kolmest korrast kinni pidada ja mõtle, et kui suudad sellest kinni pidada, siis aasta jooksul teeb see kokku 200 korda, mis ei ole üldse mitte vähe!“