Avaleht Sport 100 SPORTLASE AVALDUS: Linn on spordi heaks palju teinud!
100 SPORTLASE AVALDUS: Linn on spordi heaks palju teinud!

100 SPORTLASE AVALDUS: Linn on spordi heaks palju teinud!

100 SPORTLASE AVALDUS Linn on spordi heaks palju teinud«Tallinn on ehitanud Tondiraba jäähalli, rajanud spordikooli, remontinud Kadrioru staadioni rahvusvaheliste võistluste paigaks ja toetanud oma edukaimaid sportlasi» kinnitavad ajalehes Pealinn rallisõitja Ott Tänak, uisutamistreener Anna Levandi, võrkpallitreener Avo Keel ja veel ligi sada sportlast, treenerit ja sporditegelast oma ühisavalduses.

Minule teeb rõõmu üks konkreetne asi – uus suurepärane Tondiraba jäähall, ja ma tahan kiita just seda,“ rääkis oma avaldusega liitumise põhjusest uisutamise treener Anna Levandi. „See annab meie uisutajatele enneolematud võimalused. Näiteks toimuvad seal  kohe juunioride maailmameistrivõistlused. Kui sellise tasemega sportlased tulevad meile võistlema, siis avab see meie noorte uisutajate silmad hoopis teistmoodi. See on eeskuju, mida peab ise nägema, mitte ainult televiisorist vaatama ja see saab võimalikuks ainult tänu uuele jäähallile. Enne olid kõik- nii iluusutajad kui jäähoki mängijad- koos ühes Škoda jäähallis. Tondiraba jäähall on meie uisuspordi jaoks nii suur samm aedasi, et ma olen selle eest linnale väga tänulik.“

„Liitusin üleskutsega, sest see on väga positiivne,“ kinnitas korvpallitreener Andres Sõber. „Kui mõelda, mida Tallinn on spordi edendamiseks teinud ja mis kõik veel plaanis on teha, siis need on ju väga head asjad. Mina vaatan paratamatult rohkem seda, mis toimub Tallinnas korvpalli rindel, ja see on kiitmist väärt. Lisaks üleskutses loetletud spordirajatistele tõstaksin esile sedagi, et Tallinna TV näitab Kalev Cramo ja meie Rakvere Tarva rahvusvaheliste sarjade mänge. See, mis praegu Savisaare juhtimisel spordi heaks tehakse, peaks saama rohelise tee ka edaspidi ja üle Eesti. Spordikoolid peaks jälle, nagu omal ajal, tööle hakkama nii, nagu Tallinnas nüüd tehti. Lapsed üle Eesti peaksid saama juba maast madalast harjutada. See peaks olema põhieesmärk, et me kõik anded saaksime realiseerida.“

„On ainult mõned suuremad omavalitsused, kes suudavad piisavalt rajada uusi spordiobjekte ja korras hoida olemasolevaid,“ lisas võrkpallitreener Avo Keel.  „Tallinn on nii tippspordi kui rahvaspordi jaoks teinud austamisväärselt palju. Vähesed suudavad toetada tippspordi võistkondi.“

Avalduse tekst:

Tallinn toetab sporti ja sportlasi

Spordis tippu jõudmiseks on vaja annet, visadust ja ränka tööd. Aga lisaks neile isikuomadustele on kaasaegses spordis eduks vajalikud ka korralike treeningbaaside olemasolu ja sportimisvõimaluste kättesaadavus kõigile. Linnavalitsus on seda mõistnud ja aasta-aastalt parandanud pealinnas nii spordibaaside kui ka rahvasportlastele mõeldud treeningkeskuste ja terviseradade olukorda. Tallinna spordikooli asutamine, kus esimesel aastal alustas õpinguid üle 400 andeka noore, viib noorte sporditippude ettevalmistamise täiesti uuele tasandile. Tegutsetakse tihedas koostöös alaliitude ja spordiklubidega. Hetkel on spordikooli valikusse haaratud seitse spordiala: iluuisutamine, jäähoki, korvpall, käsipall, laskesuusatamine, sulgpall ja võrkpall. Juba sellel sügisel plaanitakse uute spordialade kaasamist. Treeningbaasidena kasutatakse 16 heal tasemel spordirajatist.

Tervislik ja sportlik eluviis on muutunud linlaste hulgas populaarseks ning alus sellele pannakse koolis. Viimastel aastatel on linn remontinud Mustamäe Saksa gümnaasiumi, Ranniku gümnaasiumi, Järveotsa gümnaasiumi, tehnikagümnaasiumi, Kopli kunstigümnaasiumi, 21. kooli ja Õismäe humanitaargümnaasiumi staadionid. See on andnud koolispordile uut hoogu. Tervisesportlastele mõeldes rajas linn 2008. aastal Pirita terviserajad ning avas järgmisel aastal Järve metsas terviserajad. Neil looduslikel hästivalgustatud radadel käib sportimas kümneid tuhandeid harrastajaid. Arendades Pirita spordikeskust, ehitas linn 2013. aastal tervisespordihoone, mis muudab Pirita radade kasutamise märksa mugavamaks. Käesoleval aastal valmiv kergliiklustunnel ühendab spordikeskuse Lillepi pargi terviseradadega.

Eriti muljetavaldav on aga linna viimaste aastate edusammud suurte spordirajatiste ehituses ning renoveerimises. 2009. aastal tegi uuenduskuuri läbi Põhja spordihoone, kus lisaks pallimängusaalile asuvad nüüd poksisaal, judosaal, võimlemissaal, jõusaal ja kahe rajaga lasketiir. 2011. aastal renoveeris linn põhjalikult Kadrioru staadioni. IAAF-i sertifikaadi saanud staadionil on tänaseks toimunud juba rida olulisi rahvusvahelisi kergejõustikuvõistlusi, sealhulgas Euroopa meistrivõistlused juunioridele. 2012. aastal peatas linn Kadaka spordihalli allakäigu ning tõi rajatise taas tagasi aktiivsete baaside nimistusse. 2013. aastal valmis Haabersti pneumohall, kus juba samal aastal toimusid Euroopa noorte korvpalliliiga mängud Eesti, Ukraina ja Venemaa võistkondade vahel. Möödunud aastal avati Tondiraba jäähall, mille olulisust Tallinna spordile pole vaja pikemalt tõestada. 5840 istekohaga peaareenist ja kolmest harjutusväljakust koosnev kompleks on juba jõudnud võõrustada mitmeid rahvusvahelisi võistlusi. Halli juurde on lähiajal kavas rajada ka golfiväljak. Alanud aastal ootab ees Sõle spordikompleksi renoveerimine. Kokku planeerib linn kulutada käesoleval aastal spordirajatiste renoveerimiseks 5,5 miljonit eurot.

Kõigile spordihingega inimestele on oluline Kalevi halli tõsine noorenduskuur, milleks linn plaanib kahe aasta jooksul panustada 8 miljonit eurot. Hetkel on käimas projekteerimistööd, millele järgneb rahvusvaheline hange ehitaja leidmiseks. Legendaarne hall säilitab arhitektuurimälestisena kaitse alla võetud välisilme, kuid muutub seest tundmatuseni. Ehitatakse välja neli pallimänguväljakut, tribüünid 1800 pealtvaatajale ja kaasaegsed kliima- ning kütteseadmed.

Siin sai vaid lühidalt loetletud tähtsamaid punkte Tallinna sportimistingimuste parandamisel. Kuid lisaks baaside kaasajastamisele toetab Tallinn sportlasi ka rahaga ning tunnustab tublimate saavutusi. Seegi on äärmiselt oluline, et Tallinna edukamad sportlased saavad linnalt tänu ja tuge.

Samal ajal, kui riigil puudub kindel visioon, mida spordi heaks ette võtta, on Tallinn sportimistingimuste parandamiseks palju ära tehtud ning linnavalitsusel plaanis sporditegevust veelgi jõulisemalt stimuleerida. Sellepärast toetame ka meie, allakirjutanud, linnavalitsuse kurssi viia Tallinn sportlike, tervete ja roheliste pealinnade esirinda. Et sportimistingimused kõikjal Eestis paraneksid, kutsume teid üles eelseisvatel Riigikogu valimistel toetama kõige spordilembesemat poliitilist jõudu, Eesti keskerakonda.

Avaldusele kirjutasid alla:

Ott Tänak, rallisõitja
Avo Keel, võrkpallitreener
Andres Sõber, korvpallitreener
Aleksei Tammiste, kümnekordne Eesti meister korvpallis
Kalle Klandorf, korvpallitreener ja Eesti Poksiliidu president
Jüri Ratas, Eesti Korvpalliliidu president
Kristen Viikmäe, endine jalgpallur
Anna Levandi, endine iluuisutaja, treener
Elena Glebova, seitsmekordne Eesti meister iluuisutamises
Madis Naarits, juunioride Eesti meister maadluses
Elari Piksar, Eesti meister maadluses
Priit Hiiesalu, maadleja
Priit Uuemaa, spordiklubi Raesport
Alar Nääme, Eesti sumomeister
Raivo Kiilström, maadlustreener
Harri Lill, Eesti Jääkeegli Liidu peasekretär
Rait Roop, Nõmme Kalju pressieisndaja
Valdo Kulla, Eesti Poksiliidu juhatuse liige
Valeri Konovalov, Eesti Poksiliidu juhatuse liige
Viktor Pekkanen, korvpallur
Priit Willbach, Eesti Jäähokiliidu president
Jaanus Maitinov, Suurupi Seltsi liige
Martin Plaser, maadleja
Siim Sildnik, Eesti Jääkeegli Liit
Ingar Mäesalu, Eesti Jääkeegli Liit
Helery Hälvin, Eesti meister iluuisutamises
Lea Rand, kiiruisutamise treener
Kersti Treufeldt, korvpallikohtunik
Rein Ilves, Tallinna spordi- ja noorsooameti juhataja
Taavi Rand, kuuekordne Eesti meister iluuisutamises
Henri Kopra, vehkleja
Vadim Nikiforov, Artemi Tepi Poksiklubi treener
Andrey Kostenkov, poksiklubi Kreenholm juhatuse liige
Nikolai Bobkov, spordiklubi Evail-Athletics treener
Oleksiy Lubnin, hoki maailmameister
Dmitri Kisselevitš, hokiklubi Vipers juht
Ivan Kuzmin, hokitreener
Sergei Novikov, hokitreener
Aljona Špakova, iluuisutamise treener
Olga Postnikova, iluusitamise treener
Maksim Butšenkov, Tallinna Spordikooli direktor
Irina Kononova, uisutamistreener
Anastassia Trohleva, iluuisutamise treener
Jelizaveta Birjukova, iluuisutaja
Anna Mosenkova, iluusutamise treener
Denis Koveline, Eesti juunioride meister
Juri Kosorov, ISU International
German Frolov, Tallinna meister iluuisutamises
Sergei Melnikov, vehkleja
Mihhail Pashchuk, vehkleja
Madina Azizova, vehkleja, Eesti juunioride meister
Natalja Mazur, kick-poksija
V. Yantsevich
Dmitri Zukaš, maadleja
Irina Štork, kuuekordne Eesti meister iluuisutamises
Mihhail Dragunov,
Gusarov Klim, vehkleja, Eesti juunioride meister
Eduard Lebedev, vehkleja
Kaili Kukumägi, Tallinna spordi- ja noorsooameti töötaja
Maiga Karlson, Tallinna spordi- ja noorsooameti töötaja
Jelena Kalbina, Eesti Poksiliidu peasekretär
Aleksandr Jegorov, poksitreener
Avetis Harutjunjon, jalgpallur
Aleksandr Zõtkov, karatetreener
Juhan Anupõld, Nõmme Spordiklubi juhataja
Anton Brussin, karatetreener
Alar Õige, ISK Parasport juhatuse liige
Alfred Kivisaar, sulgpallur
Jevgeni Karavajev, vehkleja
Erika Kirpu, vehkleja, MM pronks
Ilmar Kaiv, korvpallitreener
Voldemar Juur, võistlustantsija
Rando Ringmets, võrkpallitreener
Oleg Velitško, tennisetreener
Irina Embrich, vehkleja, mitmekordne MM hõbe
Theimo Tülp, FC Levadia jalgpalliklubi tegevjuht
Igor Šinkevitš, Spordiklubi Garant taipoksi treener
Alo Ojassalu, Alo Ojassalu Tenniseklubi
Svetlana Tširkova-Lozovaja, endine vehkeleja, kahekordne olümpiavõitja
Jaanus Prükkel, Kalevi jalgrattakool
Aldur Partasjuk, Reval Sport
Maksim Šotin, judotreener
Fjodor Ursaki, judotreener
Igor Annis, maadlustreener
Albert Starikov, poksitreener
Sergei Terehhov, jalgpallitreener
Malliku Kou
Sven Elenurm, jalgpallur
Raigo Mõlder, rallisõitja-kaardilugeja
Jevgeni Gurjanov, korvpallitreener
Märt Sults, MTÜ TKG Spordikool
Marko Palm, MTÜ Eesti Golfikool
Janek Küppar, Tallinna spordi- ja noorsooameti töötaja
Marko Ool, Tallinna spordi- ja noorsooameti töötaja
Dmitri Samoshjuk, Eesti Samboliidu president
Sergei Bobrov, Eesti Sport Chanbara Liidu president
Ilona Tsvetkova, taekwon-do Euroopa meister

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga