Poks õpetab iseseisvust ja annab enesekindlust
Sügis on kohe ukse taga ja inimeste motivatsioon trenni suhtes tõuseb. Kuidas aga olla järjepidev, miks valida spordialaks just poksimine ja miks on oluline läbida baaskursus? Sõna saab Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia treener ja poksija Astrid Johanna Grents.
Astrid räägib, et baaskursuse läbimine on oluline selleks, et inimene saaks tugeva tehnilise ja üldfüüsilise põhja alla. Baaskursusel õpitakse taipoksi tehnikat tasapisi ja sellisel juhul ei teki tulevikus olukordi, kus võib ennast või veel hullem oma treeningkaaslast vale löögitehnikaga vigastada. Esimesel kuul harjutatakse löögi- ja kaitsetehnikaid peegli ees ja õhku ning alles teisest kuust võetakse kasutusele varustus ning õpitakse poksikoti peal töötama ning paaris ülesandeid tegema. Sparringuid proovitakse aga alles viimasel, kolmandal kuul. „Usun, et baaskursuse läbimine on väga oluline just sellepärast, et saad kõike tasapisi harjutada ja tugeva põhja laduda,“ lausub ta ja lisab, et järjepidevus tekib rutiiniga – tuleb tekitada omale treeningrutiin. „Taipoksi rühmatreeningud on kolm korda nädalas. See juba tekitab inimesele hea harjumuse sportimiseks kindlatel päevadel ja kellaaegadel. Lisaks aitavad motivatsiooni hoida treeningkaaslased kui ka treener, kellega võivad ühel hetkel head sõprussuhted tekkida. Koos on alati lihtsam. Kui üksi ei jaksa, siis keegi ikka motiveerib ikkagi trenni tulema ja pingutama. Usun, et kui inimene näeb ka trennist saadud tulemusi tehnika arenemise, kehakaalu või lihtsalt hea enesetunde näol, siis tekib tahe trennis käia iseenesest. Samuti leiad treeningutelt omale uued sõbad, kes aitavad raskustest üle saada ja tuju laes hoida,“ sõnab ta.
Kui inimene näeb ka trennist saadud tulemusi tehnika arenemise, kehakaalu või lihtsalt hea enesetunde näol, siis tekib tahe trennis käia iseenesest.
Poks õpetab iseseisvust ja annab enesekindlust
Astrid selgitab, et poks on väga meditatiivne spordiala. Seda selles mõttes, et treeningu ajal ei saa millelegi muule mõelda. Poksis peab olema hetkes kohal ja mõttega tööd kaasa tegema, vastasel juhul ei tule löögid välja ja võib vastu nina saada. „See on väga tõhus stressimaandaja. Motivatsioon tuleb ja läheb aga rutiini loomine on olulisem. Alati ei ole motivatsiooni trenni minna, aga kui on kindel rutiin tekitatud, siis tekib ka järjepidevus. Mõlemad on olulised, aga järjepidevus on olulisem. Nagu Muhhamed Ali ütles, siis: “I hated every minute of training, but I said, ‘Don’t quit. Suffer now and live the rest of your life as a champion.”
Poksitrennid on õpetanud Astridile väga palju üksi olemist ja endaga hakkama saamist. „Poksiringis olen ka mina üksi, keegi teine ei tee minu eest lööke ega ütle, mis ma tegema pean. Tänu poksile oskan olla iseseisvam ja ei karda katsumustele vastu astuda. Kindlasti olen saanud juurde ka tohutult enesekindlust. Mäletan, et alustades olin väga arg ja ei julgenud suhelda inimestega, aga kommunikatsioon treeningutel on väga oluline ja seda ma olen aastatega õppinud. Ma ei karda enam inimestega suhelda ja ma pole enam nii kinnine, kui olin varem. Muidugi olen õppinud palju austama teisi, eriti oma treeningkaaslasi ja treenereid. Vastasel juhul ei oleks mul kellegagi treenida, kui nina püsti käiksin,“ lausub ta.
Taipoks aitab luua sidet pea ja keha vahel
Baaskursuse osaleja Gretel Tiivel räägib, et otsustas taipoksiga tegelema hakata, sest vajas enda ellu midagi uut ja väljakutsuvat. Taipoksi baaskursuse peale oli ta ligi 3 aastat mõelnud, kuid puudu jäi julgusest ja ajast, mida muude trennide kõrvalt piisavalt üle ei jäänud. 2022. aasta alguses aga tundis Gretel, et just nüüd on õige aeg ning juba esimesest trennist peale sai kinnitust, et taipoks on midagi väga vinget. „Nüüd olen taipoksi täiesti armunud ning juba peale ühe trenni lõppemist ei jõua järgmist ära oodata. Taipoks aitab mul luua sidet pea ning keha vahel, mis mul viimastel aastatel on kannatada saanud. Muidugi olen palju õppinud taipoksi tehnikat, arendanud füüsilist vastupidavust ning tõstnud ka valuläve. Kuid just sparrimine, kus on vaja oma keha täielikult kontrollida, olla fokusseeritud ning nii vaimselt kui füüsiliselt tugev, on kindlalt mu lemmik osa trennist. Mental and physical toughness on kindlasti poksitrenni võtmesõnadeks,“ lausub ta ja lisab, et neil on super tore treener, kes leiab ja pühendab igale treenitavale aega ning on talle kahtlemata tõsiseks eeskujuks ja inspiratsiooniks. „Astrid aitab meil iga trenniga saada kasvõi natukene paremaks ja tehnilisemaks.“
Taipoksis on oluline olla mõttega kohal
Baaskursuse osaleja Karmel Magnus sõnab, et otsustas taipoksiga tegelema hakata pärast seda, kui oli läbi lugenud Mike Tysoni eluloo raamatu. Mike rääkis poksist nii huvitavalt, et tal tekkis ka ise soov proovida ja pärast seda läkski oma esimesse trenni. „Selle aja jooksul olen kõige rohkem õppinud seda, et kui oluline on taipoksis olla mõttega kohal. Sekundiks kui lähed mõtetega uitama saad kohe “vastu hambaid.“ Ka treener mängib Karmela jaoks väga suurt rolli. „Poksis läheb tehnika väga kiiresti kaduma. Sel juhul on hea, kui keegi kõrvalt vaatab ja juhendab. Samuti olen inimene, kellele väga meeldivad rühmatreeningud, sealt tuleb välist motivatsiooni jõhkralt palju ja alla anda on väga raske,“ lausub ta.
- Taipoksi baaskursusele saab registreerida Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia kodulehelt.