1. Avaleht
  2. Sport
  3. KÕIK ON VÕIMALIK I Eesti Paraolümpiakomitee osaleb ülemaailmses haridusprogrammis
KÕIK ON VÕIMALIK I Eesti Paraolümpiakomitee osaleb ülemaailmses haridusprogrammis

KÕIK ON VÕIMALIK I Eesti Paraolümpiakomitee osaleb ülemaailmses haridusprogrammis

Juba 2021. aasta kevadel on Eesti noortel võimalus osa saada uuenduslikust globaalsest haridusprogrammist I’mPOSSIBLE, mille eesmärk on tõsta teadlikkust paraolümpialiikumisest ning läbi selle edendada sotsiaalset kaasatust.

Programmi eesmärk on kaasata paraolümpialiikumisega noori vanuses 6-18 aastat, tehes seda parasportlaste võimeid, iseloomuomadusi ja saavutusi tutvustavate tunnikavade abil.

Projekt on väljatöötatud ja rahastatud Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee (IPC) arendusüksuse Agitos Fondi poolt, mis pakub õpetajatele kergesti kasutatavaid õppematerjale, tunnikavasid, töölehti ja inspireerivaid videoid. Programm sisaldab kokku 15 koolitunni algklasside (k.a lasteaedade) ja 10 koolitunni jagu materjali põhikooli ja gümnaasiumi jaoks. Lisaks on kaasas juhendmaterjal õpetajale.

2017. aastal käivitas ÜRO selle programmi puuetega inimeste päeva (IDPD) raames. Jaapani koolides alustatud projekt on osutunud äärmiselt edukaks. Tänaseks on programm tulnud kasuks enam kui 36 000 koolile, aidates paraspordi ja paraolümpia väärtuste kaudu muuta arusaamu puuetega inimestest ning edendada kaasatust.

IPC president Andrew Parsons ütles: “Meil on hea meel, et tänu Eesti Paraolümpiakomitee toetusele ning koostööle Tallinna Ülikooliga alustatud programmi I’mPOSSIBLE abil õpivad Eesti noored rohkem paraolümpialiikumise ning paraolümpia väärtuste kohta. Läbi kaasahaaravate ning harivate tegevuste aitab see programm üle kogu maailma jätkata ühiskonna levinud arusaamade muutmist puuetega inimeste kohta, toetades seeläbi riiklikku paraolümpiakomiteed ja nende missiooni edendada paraolümpia väärtusi: julgust, pühendumust, inspiratsiooni ja võrdsust.”

Paraujuja Matz Topkini arvates on selline programm äärmiselt tänuväärne. Kui see aitab Eestis laiendada arusaamu paraspordist või leida juurde uusi paraspordiharrastajaid, siis muudaks see järeltuleva põlve üha enam tolerantsemaks.

Eestis on plaanis koostöös Tallinna Ülikooliga korraldada koolitus üldhariduskoolide ja lasteaedade kehalise kasvatuse õpetajatele, treeneritele ja teistele laste ja noortega töötavatele spetsialistidele kevadel. Kogu õppematerjal saab olema kõikidele koolituse läbinutele tasuta kättesaadav.

Materjale on erinevates keeltes, sealhulgas inglise, prantsuse ja hispaania keeles. Eestis kättesaadav materjal on eestindatud tänu Tallinna Ülikooli üliõpilastele, kes rakendasid projekti oma õppetöö raames ELU projekti lahendamisel. Keeleversioonide täiendamine toimub riigiti ning järk-järgult vastavalt kohaliku paraolümpiakomitee haridusressursside võimekusele.

Igal aastal 3. detsembril tähistatakse ÜRO eestvedamisel rahvusvahelist puuetega inimeste päeva, kus ühe eesmärgina pööratakse tähelepanu puudega inimeste võimalusele tegeleda erinevate huvialadega ning saada selleks vajalikku tuge, olenemata abivajaja elukohast.

Head Uudised GoodNews