VIDEO! Õnnetunde saladus: personaaltreeneri nõuanded keha ja vaimu tasakaalu saavutamiseks
Õnnetunde hoidmine on seotud nii meie keha kui ka vaimu tasakaaluga. 20 aastase kogemusega personaaltreener Janika Koch-Mäe jagab praktilisi nippe, kuidas hormoonid ja mõtteviis mängivad olulist rolli meie igapäevases heaolus.
Dopamiin – kiire vs aeglane
Janika toob välja, et dopamiin, motivatsiooni ja naudinguga seotud hormoon, mõjutab meid kahte moodi. „Kiired allikad nagu šokolaad, sotsiaalmeedia ja alkohol pakuvad hetkelist naudingut, kuid mõju kaob kiiresti,“ selgitab ta, lisades, et aeglasemad dopamiini allikad, näiteks raamatud, filmid ja trenn, tagavad aga pikemaajalise rahulolu ja aitavad luua tasakaalu. „Tegevused, mis stimuleerivad aeglast dopamiini, aitavad meil säilitada tasakaalu ja õnnetunnet pikema aja vältel.“
Tegevused, mis stimuleerivad aeglast dopamiini, aitavad meil säilitada tasakaalu ja õnnetunnet pikema aja vältel.
Serotoniin ja päikesevalgus
Kui dopamiin on seotud motivatsiooni ja hetkelise naudinguga, siis serotoniin on hormoon, mis tagab pikaajalise heaolutunde ja emotsionaalse tasakaalu. Janika räägib, et serotoniin vajab trüptofaani, mida saame toidust (nt banaanid, pähklid). Lisaks aitab vähemalt tund aega päikesevalguses viibimine hoida serotoniini taset normis ja tunda end paremini.
Lisaks aitab vähemalt tund aega päikesevalguses viibimine hoida serotoniini taset normis ja tunda end paremini.
Mõtete mõju õnnetundele
Ka meie mõtted mängivad Janika sõnul õnnetundes suurt rolli. „Psühholoogid on leidnud, et ligi 80 protsenti meie hirmudest ja negatiivsetest mõtetest ei realiseeru kunagi. Seega on meie enda võimuses suunata oma mõtteid positiivsematele ja helgematele radadele.“
Kuidas iga päev õnnelik olla?
Janika toonitab, et õnnetunne ei ole juhus, vaid seotud meie igapäevaste harjumustega. „Hoides tasakaalu kiirete ja aeglaste dopamiini allikate vahel, süües tervislikult ja viibides päikesevalguses, saame toetada oma püsivat õnnetunnet.“
Hoides tasakaalu kiirete ja aeglaste dopamiini allikate vahel, süües tervislikult ja viibides päikesevalguses, saame toetada oma püsivat õnnetunnet.
Meelespea:
- Tegevused, mis stimuleerivad aeglast dopamiini, aitavad meil säilitada tasakaalu ja õnnetunnet pikema aja vältel.
- Vähemalt tund aega päikesevalguses viibimine aitab hoida serotoniini taset normis ja tunda end paremini.
- Ligi 80 protsenti meie hirmudest ja negatiivsetest mõtetest ei realiseeru kunagi. Seega on meie enda võimuses suunata oma mõtteid positiivsematele ja helgematele radadele.
- Õnnetunne ei ole juhus, vaid seotud meie igapäevaste harjumustega.