Avaleht Sport Võitlussport POWER HIT RADIO! King of Kingsi võitleja Edvin Erik Kibus: tuleb tavaline tööpäev, minu kontor on ring ja tööülesanne vastast võita
POWER HIT RADIO! King of Kingsi võitleja Edvin Erik Kibus: tuleb tavaline tööpäev, minu kontor on ring ja tööülesanne vastast võita

POWER HIT RADIO! King of Kingsi võitleja Edvin Erik Kibus: tuleb tavaline tööpäev, minu kontor on ring ja tööülesanne vastast võita

Edvin Kibus1Power Hit Radio kolmapäevases hommikuprogrammis on taas võitluskunstide sõdalane ja selleks on üha enam populaarsust koguv Edvin Erik Kibus. Saatejuhi Andres Puusepa esimeseks repliigiks on “Welcome back to Estonia!” ja see pole niisama öeldud — Edvin elas ja treenis poolteist aastat Hollandis ning sellesse perioodi mahtus kaks talve. “Sain eemal olles aru, et minu koht on Eestis, et siin on hea elada,” on poksija kindel. “Läksin paremat paika otsima ja sain aru, et siin polegi nii halb — kui oled hea inimene ja oskad midagi teha, on Eesti parim.”

Kui Andres küsib traditsiooniliselt külaliselt, et mida talle tähendab osalemine laupäeval toimuval King of Kingsi etapiturniiril, tuleb vastuseks: “Mis ta ikka tähendab, tavaline tööpäev, minu kontor on ring ja tööülesanne vastast võita!” Edasi läheb jutt traditsioonidele — kui varem saates käinud Markko Moisar ja Alik Tseiko pole endal erilisi traditsioone arvanud olevat, siis Edvin on tuntud selle poolest, et ta läheb ringi eestikeelse muusika saatel ja sinimustvalge lipp õlgadel.

Edvin Kibus2

Kuivõrd Andres tahab teada, mille järgi poksija muusika valib, siis Edvini vastusest selgub, et valik tuleb meeleolu järgi. Esimeseks looks üldse oli Edvinil Kukerpillide “Tahaks lennata”, mitu korda on selleks olnud Fixi “Tsirkus” ja ka Eesti hiphopmuusikat. Viimasesse heitlusesse aga läks Edvini isamaalise lauluga “Isamaa ilu hoieldes”.

“Seal olid sees sellised sõnad nagu “isamaa”, aga ma ei näinud ette, et see nii võimsaks läheb — see oli vinge,” tunnistab Edvin.

Patriootlikul poksijal on valmis valitud ka see laul, mille saatel laupäeval ringi poole sammuda. “See pole küll isamaaline, lihtsalt hea tuju laul, aga selles on kohad, mis võiks sellele üritusele sobida,” arvab Edvin.

Edvin Kibus3

Andres on üllatunud, et Mustamäel elav saatekülaline saabus Lasnamäe teises otsas asuvasse stuudiosse jalgrattaga ja ta uurib, kui raske on pealinnas sellise liiklusvahendiga liikuda. Edvini sõnul oli ilm ilus, õhk värske, veidi niiske ja üldse on ratas parim vahend Tallinnas liiklemiseks, sest igasse vajalikku punkti jõuab ta poole tunniga. “Proovin tempot ka hoida ja eelsoojendus on tehtud,” räägib ta trenni sõidust. Andres tahab teada, kas linnas on ohutu rattaga sõita või teeb Edvini sõidu ohutuks just see, et ratta seljas istub taipoksija ja seegi on omaette oht. Edvinit siiski keegi kiivri ja rätiku tõttu näo ees ära ei tunne. “Ega ma eriti seksikas välja ei näe ja kui ise hullu ei pane, siis midagi hullu ka ei juhtu,” nendib ta. Edasi läheb jutt Edvini töökohtadele, Andres on nagu ikka külalise tausta uurinud, ja Facebookis on ära märgitud Põhja-Eesti regionaalhaigla.

Edvin Kibus4

Kuigi saatejuht pakub välja õe või turvamehe ametit, on Edvin siiski kõrgkoolis omandanud füsioterapeudi eriala ja ka töötanud selles ametis, seega nagu ka Andres nendib, ta on tippsportlane ja taastusravispetsialist ühes isikus. Küsimuseks tueb ka see, kui palju see poksijat igapäevaelus aitab.

“Tunnetan oma keha paremini, oskan ohu märke näha või pigem neid ennetada ja pärast treeningut paremini taastuda,” selgitab Edvin. Enne haiglasse tööle minekut oli tal ka üks vigastus ja operatsioonile minnes teadis ta ette, mida ravi endast kujutab.

Saatejuht uurib, et kas rasked vigastused tippspordis on müüt või tegelikkus. Edvin seda päris müüdiks ei pea, kuid oma vigastuse sai ta Tais treeninglaagris ja üllatuseks — ta pani tsikliga hunnikusse ja spordiga seotud vigastusi poksijal pole.

Edvin Kibus5

Esimene austajatelt tulnud küsimus uurib, kui kaua on Edvin selle alaga tegelenud ja selgub, et detsembris saab kümme aastat. Nüüdseks 26-aastane noormees läks esimest korda taipoksi trenni 16-aastaselt. Teine küsimus tuleb õrnema soo esindajalt Tiialt, kes tahab teada, kui paljud Eestis võitluskunstidega tegelevad. Edvini sõnul on harrastuspoks muutunud väga popiks ja sealhulgas ka naiste seas. Sparta spordiklubis tuli tema algajate treeningruppi 25 noort vanuses 13-17 ja neist vaid 5 on poisid.

Saatejuht tahab teada, kuidas algajatel trenn algab — kas läheb kohe lahmimiseks? Edvin räägib, et üritas kord nalja teha ja pakkus uustulnukatele, et taseme selgitamiseks tuleb kohe üks-ühele võidelda, kuid noored ei saanud huumorist aru ja sinnapaika see jäigi. Tegelikkuses on baaskursus tutvustav, pigem mänguline, ja seal õpitakse selgeks algteadmised ja -tehnikad.

Edvin Kibus6

Järgmine küsimus tuleb Marguselt — mida teha, kui tahad taipoksiga tegelema hakata? Edvini vastus on lihtne: mugavad trenniriided, rätik ja tule Sparta klubisse kohale. Muidugi tasub vaadata internetis klubi kodulehelt või taipoks.ee või ka Facebookis Tallinna Taipoksi klubi lehelt.

Taas tuleb traditsiooniline küsimus — kelleks sa tahtsid saada? Päris lapsepõlves oli Edvini unistus saada kosmonaudiks või politseinikuks, kuid van Damme ja Bruce Leed vaadates on ta ikka juba enne trennidesse minekut tahtnudki saada professionaalseks võitlejaks ja nüüd ta seda ongi.

Edvin Kibus7

Mõistagi tahab Andres teada ka sellest tundest, mis tekib teades, et matši kannab üle Eurosport Live, seda näeb 100 miljonit inimest ja võidelda tuleb kodupubliku ees. Edvin meenutab üht ajuoperatsiooni, mida ta vaatas küll lihtsalt pealt, kuid see tekitas mõtte: mida tunneb kirurg, kes teeb seal hetkel tehnilist tööd ja samas on tema kätes inimelu? Ka temal tuleb peagi minna tohutu hulga inimeste ette, kuid otseselt publiku peale mõelda ta seejuures ei saa, asi tuleb lihtsalt ära teha. “Ma ei taju reaalselt neid, kes kaasa elavad, aga tunnetan,” ütleb Edvin. “See matš on ülioluline, parimad matšid ongi just kodupubliku ees. Iga matš on tähtis, aga see on karjääri tähtsaim — siin on koos King of Kings, Eurosprt Live, kodupublik ja tugev vastane!”

Edvin Kibus8

Saatejuht tuletab lõpetuseks veel meelde, et pileteid 17. oktoobril Saku Suurhallis toimuvale King of Kings Grand Prix` etapile on veel natuke järel, show tuleb vägev ja meie kaheksa võitlejat vajavad kodupubliku tuge.

KUULA RAADIOSAATE KORDUST!

Jüri Kukk