Avaleht Sport KUULA! Olümpiaakadeemia podcast’i avakülalisteks olid Riho-Bruno Bramanis ja Kaido Höövelson
KUULA! Olümpiaakadeemia podcast’i avakülalisteks olid Riho-Bruno Bramanis ja Kaido Höövelson

KUULA! Olümpiaakadeemia podcast’i avakülalisteks olid Riho-Bruno Bramanis ja Kaido Höövelson

Esimeses Eesti Olümpiaakadeemia podcast’is räägiti Tokyo suveolümpiamängudest, mis toimuvad 23. juulist kuni 8. augustini.

Saatejuht Revo Raudjärve külalisteks olid kaks endist profisportlast: väravpallur Riho-Bruno Bramanis, kes on elanud Tokyos kaheksa aastat, ja riigikogu liige Kaido Höövelson (Baruto), kes elanud Tokyos ligi 15 aastat.

“Euroopa sportlastel saab suvel Tokyos väga raske olema”

“See on kõige kuumem ja niiskem aeg Tokyos. Mitte ükski Euroopa sportlane ei pea seal välitingimustes vastu. Kõige hullem aeg Jaapanis olla, sest sa kogu aeg lihtsalt tilgud,” ütles Riho-Bruno Bramanis.

Kaido Höövelson nõustus, et Euroopa sportlastel saab suvel Tokyo olümpial väga raske olema: “Sel ajal on täpselt see, et sa astud õue, teed kaks sammu ja sul on särk läbimärg ja lähed tuppa tagasi duši alla. See ei ole hea aeg võistlemiseks.”

Olümpiamedalid on valmistatud Baruto mobiiltelefonist

Tokyo olümpiamängude läbiv teema on keskkonnasäästlikkus ja esimest korda valmistatakse Tokyo olümpiamedalid kasutatud mobiiltelefonide metallosadest ja rahva annetatud teiste elektroonikatoodete pisiosadest.

“Olümpiamedalitest rääkides: ka meie pere mobiiltelefonid läksid sinna kogumiskasti ja seega olümpiamedalitesse on ka ise tükike panustatud,” lausus Kaido Höövelson.

Bramaniste pere panustas ühe vana fotoaparaadiga. “Tokyo linnavalitsuse all oli kogumispunkt ja panime selle sinna. Üldiselt kui jaapanlased midagi teevad, siis nad teevad hästi, selles võime kindlad olla,” ütles Bramanis.

Olümpia toimub välisturistideta

Riho-Bruno Bramanis ütles, et välisturistideta jääb avatseremoonia melust pool ära. “Esimest korda elus olid ka mul olümpiamängude piletid käsipallivõistlustele. Eestlatest oleks läinud kaasa elama näiteks vehklejatele. Paraku ei saa ka mina Tokyosse minna,” sõnas Bramanis, kuid lisas, et publikust kohapeal puudust ei tule ja pealtvaatajad kindlasti tribüünidele leitakse, sest Suur-Tokyos elab kokku 38 miljonit inimest.

Kaido Höövelson naljatles, et võistluste nime võiks ära muuta, sest see on ju tegelikult riikidevaheline maavõistlus. “Ka minul oli esimest korda elus plaanis minna olümpiamängudele, kuid nüüd jääb ka meie perel minemata,” sõnas Höövelson.

Riho-Bruno Bramanisel on eriti kahju sellest, et ta ei näe kohapeal neid innovaatilisi lahendusi, mida jaapanlased plaanisid olümpial rakendada: “Iseliikuvad autod, mis avanevad mobiiliga. Robotid, mis räägivad sinuga seal inglise keeles. Avatseremooniale minnes ei ole vaja paberil trükitud piletit, vaid silmaskänner loeb piletit ja mustal turul sa piletit osta ei saa. Igasugu sellised innovaatilised plaanid olid jaapanlastel.”

Kaido Höövelson sõnas, et Tokyos saaks teha tõeliselt fair play olümpiamängud: “Seal antakse palju koroonaproove, ühtlasi võiks ju võtta samas kabiinis ka dopinguproovi.”

Podcast’is arutati veel: mida tähendavad olümpiamängud Jaapanile ja Tokyo linnale? Kuidas Tokyos olümpiaks ettevalmistused sujusid? Tokyo suveolümpiamängudele välisturistidest pealtvaatajaid koroonaviiruse leviku valguses ei lubata, milline on sel juhul olümpia ilma välisturistideta? Jutuks tuleb ka koroonaviiruse levik Tokyos ja kaitsemaskide kandmine. Milline on jaapanlaste suhtumine vaktsineerimisse? Kuula ka ennustust, mitut medalit Riho-Bruno Bramanis ja Kaido Höövelson Eesti sportlastele Tokyo olümpialt prognoosivad.

Eesti Olümpiaakadeemia juhatuse liige Revo Raudjärv on ka Euroopa Olümpiaakadeemiate Assotsiatsiooni kommunikatsioonikomisjoni liige.