Avaleht Sport Kuhu minna mitmepäevasele matkale loodusesse?
Kuhu minna mitmepäevasele matkale loodusesse?

Kuhu minna mitmepäevasele matkale loodusesse?

Üks parimatest asjadest, mida oma pere ja sõpradega teha saab – on loodusesse matkale minek. See on ideaalne viis olla kodust eemal ja nautida suurepärast loodust koos päikeselise ilmaga. Ükskõik, kas plaanite minna mägedesse, järve äärde või otsida endale metsas ilus laagriplats, perega koos looduses käimine võib olla väga nauditav ja meeldejääv mälestus.

Jagame nippe, mille abil saate otsustada, kuhu oleks teil kõige sobivam minna mitmepäevasele matkale.

Teekonna pikkus 

Esmalt peaksite paika panema enda teekonna pikkuse. Valikul peaksite arvestamas mitme erineva teguriga, alustades oma treenitusest ja lõpetades sellega kui pikk on teie päeva kestus ehk kui palju aega on teil matkaks aega? Kui teil on valikus ainult üks päev, saate minna päeva matkale, kahe ja kolme vaba päevaga saate matkata juba päris korraliku distantsi.

Teekonna pikkuse valikul on väga oluline mõelda enda ja oma matkakaaslaste füüsilisele võimekusele. Siinkohal tuleks arvestada kindlasti ka matkakoti raskust. Mida lühem on matk, seda kergem on kott ja seda pikema maa jõuab ühe päevaga käia. Algajad matkajad, kes pole harjunud rasket seljakotti tassima, võiksid matkata maksimaalselt 15 kilomeetrit päevas, vajadusel ka vähem.

Kindel on see, et kui plaanite minna matkama mitmeks päevaks, peate esialgu kilomeetrid päevade peale ära jagama.

Maastik 

Teie matka heaolu määrab kindlasti maastik. Kui teie matkateekond viib teid mäest ülesse, alla, küngastele, rappa, mere äärde või mujale, kus on käimiseks raske pind, venib teie matk pikemaks. Samas on telki kõige mugavam paigutada tasapinnalisele maastikule, mis pole märg. Valige Kaup24.ee veebipoest kvaliteetne ja vastupidav telk igaks matkaks!

Enne matkale minekut tehke kindlaks, millist matka te läbida soovite – kas raske või kerge? Kindel on see, et keerukad matkad on huvitavamad ja teie teele ilmneb kindlasti palju väljakutseid, mida on peale matke huvitav meenutada.

Aastaaeg ja ilm

Kas lähete matkama suvel, kui päevad on pikemad või talvel, kui päevad on lühikesed? Teades, kui pikk on päev saate oma matka planeerida paremini, kuna matkata pimedas ei ole ohutu ja ära eksimise tõenäosus suureneb märgatavalt. Talvel on teil päevast aega matkamiseks kella üheksast, kuni kella neljani, ka paks lumi ja rasked ilmaolud segavad käimist märgatavalt.

Suvel on samas valget aega kella kuuest hommikul kuni kella kümneni õhtul.

Enne matkale minemist vaadake kindlasti ette ära mitme päeva ilmateade, et olla kursis ilmaoludega ja valida endale sobiv varustus.

Kuhu minna matkale?

Matkale minekuks on väga palju erinevaid võimalusi, valides ametliku matkaraja või mitteametliku matkaraja vahel. Samuti on võimalus minna lihtsalt loodusesse jalutama või enda jaoks ise matkarada teha.

Ametlikud matkarajad 

Ametlikud matkarajad on näiteks RMK loodud matkarajad, mille kohta on väga palju infot internetis. Seal on olemas lõkkekohad, vaatamisväärsused ja linnuvaatlustornid ning palju muud. Pikematel radadel on olemas ka väikesed majakesed, kus saate ööbida või spetsiaalsed kohad, kuhu saate oma telgi paigutada.

Kvaliteetsed ja suured matkamiseks mõeldud Coleman telgid leiate Kaup24 veebipoest!

Sellised matkarajad sobivad enamasti algajatele, kuna need on tähistatud ja enamasti liigub rajal ka teisi inimesi.

Mitteametlikud matkarajad

Mitteametlikud rajad on enamasti tekitatud inimeste endi poolt ning ka nende kohta on leida palju infot internetist. Rajad on küll veidike kehvemini tähistatud, kuid vajadusel saab hakkama.

Perega loodusesse või uus matkatee

Kui plaanite lihtsalt perega loodusesse jalutama minna võite valida endale raba laudtee, kus ära eksida ei saa või hoopiski teha tiir mõne ilusa järve.

Seiklejate seas on populaarne mõelda endale nullist ise välja matkatee. Kindlasti pole tegu kerge protsessiga, kuid see on kõige huvitavam viis. Enda matkateed luues peab muidugi arvestama erinevate piirangutega, mis kehtivad nii metsades, randades kui ka mujal.

Kuidas alustada enda matkarajaga? 

Kõige huvitavam on looduses käia oma väljamõeldud radu pidi, sest nii võib omadega sattuda ootamatult täiesti pöörasesse loodusesse. Matkaraja loomisel võite alustada lõkkekohtade kaartidest, et nende vahel leida huvitavad radu, mida mööda matkata.

Matkaraja loomisel tuleb hoolikalt jälgida, et teekond ei viiks teid läbi eramaa või et telkimiskoht ei jääks looduskaitsealale. Eramaal võib liikuda ja telkida välja arvatud siis, kui omanik seda ei keela suuliselt, siltidega või aiaga. Looduskaitsealadel on tihti keelatud telkida ettevalmistamata kohtades, rääkimata lõkke tegemisest.

Valige sobiv matkariietus ja varustus

Kui plaan minekuks on valmis, on oluline ka varustus kokku panna ja valida enda jaoks sobiv riietus. Jätke meelde, et läbimõeldud telkimise nimekirja olemasolu aitab vältida unustamist.

Riietuse puhul on oluline jääda soojaks ja ilmastikukindlaks. Olenemata ilmast on oluline, et teiega on kaasas veekindlad riided, puhtad ja kuivad riided magamiseks, kindad ja müts.

Varuks on soovitatav võtta sokke ja aluspesu ning kindlasti valige matka jaoks sobivad jalatsid, mis kaitsevad teie jalgu niiskuse eest.

Varustus oleneb sellest kui pikaks ajaks plaanite matkama minna. Kindel on see, et kui matk kestab mitu päeva on teil vaja kaasa võtta telk, magamiskott, pisike padi, esmaabi- ja köögitarbeid. Valige endale soe ja kvaliteetne magamiskott Kaup24 veebipoest!

Eesti on suurepärane koht, kus matkata – seega pakkige kott ja minge loodust nautima!