Avaleht Sport Huvitavad faktid Eestile viis medalit toonud Euroopa mängude kohta
Huvitavad faktid Eestile viis medalit toonud Euroopa mängude kohta

Huvitavad faktid Eestile viis medalit toonud Euroopa mängude kohta

Äsja Minskis lõppenud 2. Euroopa Mängud olid Eestile edukad ja silmapaistvalt suured ka mastaabilt.

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa avaldas Eesti koondise eest võistelnud ja medaleid võitnud sportlastele ja nende toetajatele tunnustust. „Kui sportlane kaotab, seisavad tema kõrval treener ja lähedased. Aga kui sportlane võidab, kuulub võit kogu riigile. Tänan meie sportlasi otsustava sihikindluse eest ning sportlaste taustajõude, toetajaid ja lähedasi selle eest, kui meelekindlalt nad on seisnud meie sportlaste selja taga ja alati uskunud. Eesti sportlaste edu ühendab rahvast ja innustab ka eestimaalasi rohkem liikuma ja selle läbi saab meie rahvas tugevam, tervem ja õnnelikum,“ lausus Sõõrumaa.

2. Euroopa Mängud arvudes:

· Eesti medalid: hõbemedal meeste jalgratta maanteesõidus – Alo Jakin, hõbemedal naiste 3×3 korvpallis – Annika Köster, Kadri-Ann Lass, Merike Anderson ja Janne Pulk, pronks naistemaadluses – Epp Mäe, pronks sulgpalli meesüksikmängus – Raul Must, pronks karate kumites – Pavel Artamonov. Korv- ja sulgpallis olid need Eesti esimesed suurvõistluste medalid. Eelmistelt Euroopa Mängudelt Bakuus teenis Eesti koondis kolm medalit: vehklemises hõbe ja pronks ning kreeka-rooma maadluses pronks.

· Kolm medalisti on lõpetanud Audentese Spordigümnaasiumi: Mäe, Must ja Pulk. Lisaks osales sügisel 12. klassi minev iluvõimleja Vassilina Kuksova.

· Noorim Eesti koondislane oli 16-aastane iluvõimleja Carmely Reiska, vanim laskja Anžela Voronova, kes tänavu tähistab 51. sünnipäeva.

· Kõige enamatel aladel – kolmel – võistles eestlastest rattur Norman Vahtra: meeste maanteesõidus, temposõidus ja trekisõidus omniumis. Sealjuures teenis Vahtra omniumis 10. koha, kuigi trekisõidukogemusi võib ta kokku lugeda päevades ja tegu oli alles tema kolmanda omniumivõistlusega.

· Euroopa Mängude medal kaalub 540 grammi. Medali läbimõõt on 1 cm ja diameeter 9,5cm (sümboliseerides Valgevene 9,5-miljonilist rahvaarvu). Ühe medali tootmiseks kulus 20 tundi.

· Võistlused peeti 12 spordiareenil. Turvalisuse tagamisele aitasid kaasa 100 politseikoera.

· Mängude õnnestumisele aitas kaasa 8000 vabatahtlikku üle maailma, neist vanim 81-aastane britt. Avaldusi laekus 24 000 soovijalt.

· Toodeti üle 500 tunni telepilti, mida näitasid 117 riigi kanalid.

· Võistlusi kajastas kohapeal 1200 ajakirjanikku ja 500 teleülekannete tootmisega seotud töötajat.

· Avatseremooniast võttis osa 22 246 inimest, nende seas mitmed riigijuhid: Valgevene president Aleksandr Lukašenko, Aserbaidžaani president Ilham Alijev, Gruusia president Salome Zurabišvili, Moldova president Igor Dodon, Serbia president Aleksandar Vucic, Bosnia ja Hertsegoviina presidentuuri esimees Milorad Dodik, Venemaa peaminister Dmitri Medvedev.

· Delegatsioonid paigutati elama üheksast suurest tornmajast koosnevasse sportlaskülla, mis mahutas 6000 inimest. Eesti koondis sai enda käsutusse ühe maja kaks ja pool korrust.

· Sportlasküla söökla oli avatud ööpäevaringselt ja mahutas korraga 2000 sööjat. Igapäevaselt valmistati sportlasküla sööklas 250 erinevat rooga. Toidu valmistamise ja jagamisega tegeles üle 900 inimese.