Avaleht Sport EOK annab jalgratturitele, sõudjatele ja kergejõustiklastele 30 000 eurot
EOK annab jalgratturitele, sõudjatele ja kergejõustiklastele 30 000 eurot

EOK annab jalgratturitele, sõudjatele ja kergejõustiklastele 30 000 eurot

Eesti Olümpiakomitee (EOK) spordiuuringute teaduskonkursile esitatud projektidest jagatakse kokku 30 000 euro suurune stipendiumifond Eesti Jalgratturite Liidu, Eesti Sõudeliidu ja Eesti Kergejõustikuliidu vahel.

Hindamiskomisjoni liige Tõnu Tõniste pidas konkurssi edukaks. “Eriti hea meel on, et seekord esitati palju uuringuprojekte, mis olid suunatud olümpiaettevalmistussüsteemi kaasatud sportlastele. Usun, et enamik toetatud projektide tulemustest annavad uusi teadmisi, mida paljud spordialaliidud ja sportlased saavad kasutada,” lausus Tõniste.

Toetuse teeninud projektid:

  • Eesti Kergejõustikuliit –  noorkergejõustiklaste mitmeaastase ettevalmistuse strateegia: motoorse ja funktsionaalse arengu monitooring vigastuste ja haiguste ennetamiseks ning saavutusvõime hindamiseks;
  • Eesti Jalgratturite Liit – Eesti jalgrattakoondiste sportlaste funktsionaalse ja erialase võimekuse hindamine ja jälgimine Tokyo olümpiamängudele kvalifitseerumise ja tiitlivõistlusteks ettevalmistuse perioodil;
  • Eesti Sõudeliit – Eesti sõudekoondiste liikmete pikaajaline treeningute monitooring ja analüüs valmistumisel rahvusvahelisteks tiitlivõistlusteks.

Sõudeliidu peasekretäri Robert Väli sõnul aitab projekt jätkata 2013. aastal alustatud teaduspõhise uuringuga, mis on taganud regulaarse sõudekoondiste testimise läbi ettevalmistus- ja võistlusperioodi. “Projekti tõhusust iseloomustab asjaolu, et Eesti tippsõudjad on viimastel aastatel tulnud koju tiitlivõistluste medalitega. Samuti suutsid 2017. ja 2018. aastal üllatada mitmed järelkasvukoondise sõudjad tiitlivõistlustel medalite võtmisega ja kohtadega esikümnes,” ütles Väli.

EOK korraldatud teadusprojektide konkursi rahaline maht oli 2019. aastal 30 000 eurot, toetusmäära suurus ühe projekti kohta kuni 10 000 eurot. Toetus eraldatakse reeglina kuni kaks aastat kestvatele projektidele. Alates 2013. aastast, mil EOK teadusprojektide konkursi ellu kutsus, on eraldatud toetusi kuuel aastal kokku 154 480 euro ulatuses. Aastail 2013-2017 ja 2019 on EOK toetanud kokku 32 teadusprojekti.