1. Avaleht
  2. Sport
  3. Eesti sai jõutõstmise Masters-klassi EM-il kulla ja hõbeda
Eesti sai jõutõstmise Masters-klassi EM-il kulla ja hõbeda

Eesti on saanud kulla ja hõbeda Tšehhis 7.-13. juulini toimuvalt Masters-klassi varustusega jõutõstmise EM-ilt.

Gert Koovit võitis 9. juulil hõbemedali kategoorias Masters 1 (üle 40-aastased, +120 kg). „Võistlus oli hetkeolukorda arvestades üllatavalt raske,” ütles Koovit. „Sihiks oli kindlasti 3. koht, aga salamisi unistasin hõbemedalist. 2. kohale tulemine eeldas kas maksimumtulemuste kordamist või siis isiklike rekordite tegemist.”

Avaraskus oli Koovitil kükis 280 kilo, mis läks kirja. Teise katse 300 kilo läks ka ilusasti kirja. Kolmandaks katseks oli 310 kilo, mis oleks Eesti mehe võrdsustanud 2. koha favoriidi Jan Pinciga (Tšehhi). Kahjuks tõmbas Koovit tagareie ära ja katse jäi sooritamata.

Treener Kaido Leesmanni abil võttis Koovit ennast siiski kokku ja oli valmis endast kõik andma lamades surumises. Avakatse 265 kilo ei läinud kirja, sest kang vajus alla surumisel. Teisel katsel läks 265 kirja. Pinc surus samuti 265. Viimaseks katseks valis Koovit 275 kilo, mis jäi kahjuks surumata. „Üks lavakohtunik kutsus mu katselt tagasi särki kohendama ja see lõi mind rütmist välja,” selgitas Koovit.

Gert Koovit ja Kaido Leesmann

Seega enne jõutõmbele minekut oli vigastatud tagareielihasega Koovit 2. kohast 10 kilo maas. Otsustati alustada väga ettevaatlikult, planeeritud 280-kilose avakatse asemel vaid 250, mis läks Koovitil kenasti kirja. Pinc samal ajal tõmbas 260.

Kooviti teine katse oli 270, Pincil 275.

Selleks, et võita üldarvestuses hõbedat, pidi Koovit tõmbama 295 kilo, mis on tema isiklikust rekordist vaid 5 kilo vähem ja oleks olnud tema kategooria kõige raskem katse. „Otsustasime Kaidoga riskida ja üritada. Ja imeväel sain katsega hakkama, 295 kirjas,” sõnas Koovit.

Seega Koovitilt kükis 300 kilo ja 3. koht, surumises 265 ja 2. koht ning tõmbes 295 ja 1. koht, üldkokkuvõttes 860 kilo ehk võrdne tulemus Pinciga. Kuna Koovit kaalus vähem, kuulus hõbe talle.  Kulla võttis 915 kiloga teine tšehh Jaroslav Šoukal, 4. koha sai aga 772,5 kiloga Gerdi vend Günter Koovit (285+225+262,5). „Günter tegi ka väga hea võistluse,” kiitis Gert.

1944. aastal sündinud Mihkel Laurits tuli päev varem Euroopa meistriks tulemusega 435 kilo (145+100+190) kategoorias Masters IV (üle 70-aastased, -105 kg), kus ta oli ainuke võistleja.